Univerzita Karlova letos zruší jedinou svojí pobočku v Karlovarském kraji

23. červen 2022 11:35

V Mariánských Lázních po téměř 70 letech končí příprava cizinců pro studium na vysokých školách. Každoročně, s výjimkou roku 2021, ji absolvovalo zhruba 200 studentů. V příštím roce by se měl počet studentů výrazně snížit, a proto Univerzita Karlova výuku ukončí.

Roční studium zaměřené na výuku českého jazyka i lékařských a přírodovědných oborů využívali převážně zahraniční studenti ze zemí bývalého Sovětského svazu. Vedení města i kraje se proti uzavření ohradila. Studenti si díky studiu vytvořili vazbu na region a postupně se chtějí vracet, řekl starosta Martin Kalina (Piráti).

Karlova univerzita chce podle mluvčího univerzity Václava Hájka v Mariánských Lázních zřídit výcvikové středisko, které nabídne výcviky, semináře, workshopy pro studenty i akademiky. O možnostech rozvoje střediska budou zástupci univerzity jednat s představiteli kraje.

„Jde nám o to, aby absolventi univerzity měli zájem jít do kraje pracovat, usadit se tu. Univerzita má také zájem podpořit učitelské obory, dovzdělávání neaprobovaných vyučujících, a kraji tak opět přímo pomoci,“ uvedl Hájek.

O uzavření střediska s téměř sedmdesátiletou tradicí a následnému propuštění devíti zaměstnanců se vedení města dozvědělo na začátku června. Ústav přišel o studenty z Ruska kvůli válce na Ukrajině a s ní spojeným sankcím, dočasný odliv cizinců byl zapříčiněný také epidemií koronaviru.

Zájem o studium byl před pandemií velký 

Zájem o studium byl přitom před dvěma lety velký, třídy byly plně obsazené. K záchraně výuky ale nepomohla ani nabídka finanční podpory ze strany města či kraje. „Pro nás je největší argument to, že během roku, kdy se tady studenti připravují na výuku na Univerzitě Karlově, získají k městu vztah a potom je velká pravděpodobnost, že se po dokončení studií do našeho regionu vrátí,“ řekl Kalina.

Mnoho zahraničních studentů, kteří zde absolvovali výuku, úspěšně absolvovalo lékařské a přírodovědné fakulty. Tyto obory jsou právě díky zaměření města i kraje na cestovní ruch a lázeňství potřebné.

V Karlovarském kraji v současnosti působí několik soukromých vysokých škol. Plzeňská Západočeská univerzita má v Chebu pobočku ekonomické a pedagogické fakulty. Chybějící větší možnost studia na veřejných vysokých školách je podle vedení samospráv jedním z důvodů, proč z regionu odcházejí mladí lidé. Kraj má tak v důsledku nejhorší kvalifikační složení obyvatel.

autoři: Ivana Sedláčková , nkr | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio