Unikátní 3D skener urychlí vyšetřování dopravních nehod

11. říjen 2018 12:00

Karlovarský kraj zakoupí 3D skener, jenž slouží k velice přesnému prostorovému skenování místa dopravní nehody. Čas, který policisté věnují potřebnému vyšetřování, se tak zkrátí i o celé hodiny. Předpokládané náklady na pořízení tohoto jedinečného zařízení činí 2 miliony korun.

Obvykle trvá policistům i několik hodin, než zajistí potřebné důkazy, stopy, vyslechnou přítomné osoby a vše náležitě zdokumentují. Na místě dopravní nehody se tak mnohdy tvoří dlouhé kolony. Díky novému skenovacímu zařízení bude možné získat přesná data o dopravní nehodě řádově do několika minut. Samozřejmě bude záležet na typu dopravní události.

„Na základě domluvy dostane 3D skener do výpůjčky Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje. Konkrétně jej bude využívat Dopravní inspektorát Policie České republiky v Karlových Varech, který je zatížen nejvyšším počtem vyšetřovaných nehod. Věřím, že nové moderní zařízení ulehčí práci policistům, přispěje k zajištění plynulosti silničního provozu v našem regionu a větší bezpečnosti,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

3D skener dokáže vytvořit přesný zákres vzdáleností, postavení vozidel, stop, a to vše v zásadě bez zásahu policisty. Zařízení navíc umožňuje okamžité vytisknutí plánku dopravní nehody, což snižuje  dobu jejího písemného zpracování.

V současné době je na pořízení dokumentačního systému včetně speciálního příslušenství vyhlášena veřejná zakázka, přičemž elektronický příjem nabídek probíhá do 19. října. O vítězi rozhodne nejnižší nabídková cena.

autor: Směna ČRo Plzeň | zdroj: Karlovarský kraj
Spustit audio