Ukázky starých řemesel a tradiční rukodělné práce, to jsou dožínky na milíkovském statku

24. srpen 2022

V srpnu nabírají na intenzitě sklizňové práce na polích a v zahradách. Vrcholí sklizeň obilí. Její ukončení se v minulosti neobešlo bez slavnosti dožínek. Této staré tradici chce dostát také Muzeum Cheb. Na sobotu 27. srpna připravují pracovníci muzea akci s názvem Dožínky na milíkovském statku.

Na celý den je připraven bohatý program, při kterém vnitřní i venkovní prostory statku oživí ukázky tradičních řemesel a prací, které se vázaly v minulosti k životu na hospodářství: pletení košíků, výroba štípaných šindelů, mlácení obilí cepem, výroba krup, předení na kolovratu, pletení chebských punčoch, paličkování krajek, řezbářství, zdobení perníků,  včelařství.

Některé práce a řemesla si bude možné na místě vyzkoušet. Nebudou chybě ukázky toho, co se letos urodilo, ani ukázky staré zemědělské techniky v podání Traktorklubu Skalná. 

Pro děti budou připraveny dnes již zapomenuté dětské hry. V programu vystoupí folklórní soubor Marjánek z Mariánských Lázní. Svojí hrou a zpěvem starých egerlandských písniček pobaví návštěvníky harmonikář František Franz Severa z Rudné u Nejdku. Hlavně dětem je určena pohádka O volkovi, kterou sehraje divadelní skupina Čaplíni. Pro zájemce z Chebu bude připravena kyvadlová autobusová doprava.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.