U Švédského vrchu v Chebu roste nová lávka pro pěší. Začala betonáž její další části

27. leden 2022 11:15

Výrobou dalšího článku betonové konstrukce pokračuje v Chebu u Švédského vrchu stavba nové lávky pro pěší.  Jednotlivé části přemostění vznikají v těsné blízkosti železničního nádraží. Právě kolejiště postupně nové přemostění překlene.

Výstavba lávky z centra Chebu do městské části Švédský vrch začala na podzim roku 2020. Nové přemostění nahradí původní železnou konstrukci, která byla v havarijním stavu. Budování betonového přemostění je komplikované zejména kvůli frekventované železniční dopravě a nutnosti častých výluk.

Lávka propojí městské centrum se Švédským vrchem, Podhradem a Maškovem

Pilíře pro novou lávku jsou už hotové a stavbaři na ně začínají postupně ukládat jednotlivé úseky nové betonové konstrukce.

„Momentálně jsme ve fázi, kdy jsme na pilíře nasunuli první segment lávky. Vysunut byl 30. prosince loňského roku. Hned poté začala u Švédského vrchu výroba nového mostního segmentu. Jeho příprava, betonáž, vyzrání betonové konstrukce by se měly odehrávat každých 28 dnů,“ vysvětlil hlavní stavbyvedoucí Roman Kratochvíl.

Jeho tým si jednotlivé díly přemostění odnikud nedováží, ale vyrábí si je přímo na místě v blízkosti kolejiště. Navíc v místech, která bylo nutné před zahájením prací prozkoumat. „Specifikací tohoto prostoru je to, že za 2. světové války bylo toto území zasaženo leteckými pumami spojenců. Naštěstí tady pyrotechnický průzkum neprokázal žádnou munici ani nevybuchlé letecké pumy,“ řekl. 

Práce na výstavbě nové lávky pro pěší potrvají celý letošní rok. Výsledná štíhlá konstrukce podepřená ocelovými lany bude architektonicky výjimečná. Investici za více než 120 milionů korun financuje město Cheb s pomocí dotace Státního fondu dopravní infrastruktury.

autor: Zdeněk Trnka
Spustit audio