U Stříbrné hořel les, hasit pomáhal i vrtulník

27. červen 2022 12:00

Požár lesního porostu na ploše zhruba 6 000 metrů čtverečních likvidovali hasiči od nedělního odpoledne u Stříbrné na Kraslicku. Místo se nacházelo v nepřístupném terénu na vrcholu kopce Bukovec bez jakékoliv možnosti doplnění vody.

Hasiči proto museli zajistit kyvadlovou dopravu vody dostatečným počtem cisteren. Zároveň bylo nutné natáhnout hadicové vedení do prudkého kopce více než 400 metrů daleko.

Kvůli nepřístupnému terénu si vyžádal velitel zásahu také letecké hašení. Vrtulník provedl devět shozů vody na místo požáru, tím se podařilo zastavit šíření ohně ve vyschlém lesním porostu.

Hasiči přesto dál prolévali zasaženou část lesa a ručně prohrabávali podloží, kde se oheň šířil skrytě. Samotné hašení přerušili hasiči v nočních hodinách, na místě zůstaly dvě jednotky na hlídání místa požáru. V pondělí ráno pak hasiči provedli závěrečný průzkum včetně měření teploty termokamerou.

Likvidaci požáru trvala osmnáct hodin, místo požáru si převzali pracovníci lesní správy, kteří budou následující dny požářiště pravidelně kontrolovat.  Příčina požáru je v šetření.

autor: Radim Jehlík | zdroj: HZS Karlovarského kraje
Spustit audio