U Božího Daru v Krušných horách najdete i Boží vyhlídku. Za slunečných dnů splývá s okolím
Když se v Krušných horách vydáte po červeně značené turistické trase z Božího Daru směrem na Klínovec, narazíte cestou na zajímavé zastavení. Originální stavba s názvem Boží vyhlídka tam stojí od června 2019. K nevšední rozhledně se můžete vypravit po celý rok, dovnitř se podíváte od dubna do října.
Boží Dar, oblíbené turistické středisko v Krušných horách, nabízí plno lákavých cílů. Mnoho z nich přitahuje české i zahraniční návštěvníky už dlouhá desetiletí. V posledních letech tu ale přibývají i nové zajímavosti. Jednou z nich je Boží vyhlídka.
Tato stavba s trefným názvem se nachází přibližně 600 metrů jihovýchodně od Božího Daru, nedaleko horní stanice lyžařského vleku sjezdovky Za Prahou. Tyčí se v nadmořské výšce 1 099 metrů nad mořem, a přestože je pouhých osm metrů vysoká a vyhlídkovou plošinu má jen pět metrů nad zemí, poskytuje za dobrého počasí pěkný výhled do okolní krajiny.
Jedná se o dřevěnou stavbu pokrytou nerezovými šupinami, která vzdáleně připomíná na výšku postavenou krabičku od sirek. A když naplno svítí slunce, tak rozhledna doslova zmizí. Za ní je totiž les, který se v ní odráží, a tak nerezový plášť vyhlídky v ten les vizuálně přechází.
Na vyhlídkovou plošinu vede dvacet schodů. Kromě laviček je na ní umístěn i zvoneček, který s oblibou rozeznívají nejen děti. Rozhledna je otevřená od dubna do října, ale vydat se k ní můžete po celý rok. Výhled na krušnohorské vrcholky a okolní obce si užijete i od paty rozhledny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.