Třetí nejstarší fotbalový klub v Česku působí v Plzni. A Viktorka to není

18. květen 2024 17:00

Vůbec nejstarším fotbalovým klubem v Plzni je SK Plzeň 1894. Jmenuje se tak už ale jenom jedno z jeho hřišť na Slovanech. Klub se v roce 1999 spojil s SK Petřín Plzeň a přijal jeho název.

Stejně jako se sloučily kluby SK Plzeň 1894 a SK Petřín Plzeň, sloučila se také jejich historie. „První klub vznikl v roce 1894, druhý 1920. V roce 1999 se spojily, takže historii jsme přebrali na SK Petřín Plzeň. Co se nezměnilo, jsou názvy našich areálů, jeden je SK Petřín Plzeň a druhý SK Plzeň 1894,“ objasňuje šéftrenér klubu Radek Vodrážka.

Nejstarší plzeňský fotbalový klub měnil jméno několikrát. Začínal jako AC Plzeň, od roku 1899 pokračoval coby SK Plzeň. Na přelomu 40. a 50. let minulého stol. nesl jméno ČSD Plzeň, následně Lokomotiva a po roce 1989 SK Plzeň 1894. Největší slávu zažil v 2. pol. 30. a ve 40. letech. „SK Plzeň byl jednoznačně jedničkou v Plzni. Hrál 1. ligu, několikrát jsme byli na stupních vítězů,“ připomíná šéftrenér. O popularitě klubu svědčí i to, že jeho fotbalisté si společně s hráči AC Sparta v roce 1936 zahráli v komedii režiséra Václava Bínovce Naše XI.

Vzory a talenty, SK Petřín Plzeň vychovává fotbalovou budoucnost

„Náš stadión se nachází v ulici Antonína Hájka, to byl prostě pan střelec. Dodneška je v ligových kanonýrech na 3. místě, za Josefem Bicanem a Vlastimilem Kopeckým, má na svém kontě 201 ligových branek. Neskutečný střelec, hrál tady, za nás,“ vyzdvihuje nejslavnějšího fotbalistu SK Plzeň Radek Vodrážka.

Petřín day

Už čtvrtstoletí se klub specializuje na práci s mládeží, ti nejtalentovanější z jeho řad míří do Viktorie Plzeň. „Tohle se nám daří, jdeme trochu jinou cestou než všechny ostatní kluby, vychováváme si svoje děti. A začíná se nám to vracet i v dospělém fotbale,“ pochvaluje si šéftrenér SK Petřín Plzeň, „staráme se o skoro 300 dětí. Máme v každém ročníku tým, takže 18 týmů na 3 hřiště, trénujeme každý den. Je to náročné, ale chceme to tak dělat. Posledních 15 let jsme každý rok lepší a lepší.“

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio