Trať z Karlových Varů do Norimberka má zelenou, ministerstvo uklidnilo obavy regionu
Ministerstvo dopravy potvrdilo, že modernizace a elektrifikace železniční trati Karlovy Vary – Cheb – Norimberk patří mezi jeho priority. Reagovalo tak na výzvu Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, která upozorňovala na možné zdržení projektu i jeho význam pro rozvoj příhraničního regionu.
Vedení komory v čele s předsedou představenstva Tomášem Lindou odeslalo 25. března 2026 naléhavý dopis ministrovi dopravy Ivanu Bednárikovi (za SPD). Reagovalo tak na obavy z prodlení projektu na německé straně a na znepokojivé fámy, že Česká republika začala upřednostňovat spojení Praha – Furth im Wald – Regensburg na úkor Karlovarského kraje.
Součástí dopisu byla také společná česko-německá výzva k rozvoji fransko-saské magistrály, která navazuje na Karlovarskou deklaraci, přijatou v roce 2024. Tehdy zhruba 120 zástupců hospodářství a politiky vyzvalo k urychlené realizaci přeshraničních železničních projektů evropského významu.
Jednání se spolkovou stranou
Ministerstvo dopravy ve své odpovědi potvrdilo, že spojení přes Cheb na Norimberk považuje za důležité pro osobní i nákladní dopravu, hospodářský rozvoj i sbližování přeshraničních regionů. Resort zároveň uvedl, že bude ve spolupráci se Správou železnic pokračovat v dialogu se spolkovým ministerstvem dopravy a působit na co nejrychlejší modernizaci spojení přes Cheb na Norimberk.
Ministr dopravy zároveň aktivně jedná s německou stranou o urychlení modernizace na jejím území, především v úseku Cheb – Marktredwitz.
Předseda představenstva komory Tomáš Linda zdůraznil význam projektu pro celý kraj: „Karlovarský kraj potřebuje jasné a kvalitní napojení na významná hospodářská centra v České republice i v Německu. Nejde jen o jednu železniční trať, ale o budoucnost celého příhraničního regionu," uvedl.
Evropský význam trasy
Komora ve svém dopise upozornila na to, že fransko-saská magistrála je na české straně téměř kompletně elektrifikována už od roku 2012. Chybí pouze krátký úsek z Chebu ke státní hranici. Hlavní překážkou pro plné využití spojení tak zůstává modernizace a elektrifikace na německé straně, zejména ve směru na Marktredwitz, Hof a Norimberk.
Na význam projektu upozornila i společná česko-německá výzva přijatá na konferenci Karlovarský kraj na křižovatce, kterou podpořili zástupci regionu včetně hejtmana Petra Kubise (ANO) a prezidenta Hospodářské komory ČR Zdeňka Zajíčka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Novinář Wollner omluvu nevysoudil. Tvrzení o šikaně a ‚mňoukání‘ mají podle soudu pravdivý základ
-
Český rozhlas a Česká televize vyhlásily výstražnou stávku. Projeví se také ve vysílání
-
Svobodu projevu máme, bezbřehá by být neměla, myslí si většina Čechů. Souhlasí s omezeními kvůli bezpečnosti
-
Služebním vozem do Dánska na MS v hokeji a řízení dvou aut naráz. Co předcházelo konci šéfa vyhlášené školy