Toužimský zámek vydal tajemství! Dobrovolníci objevili středověkou hradbu
Už 10 let se snaží Spolek Živý zámek Toužim o záchranu toužimského zámeckého areálu. Ve spolupráci s městem se snaží o oživení a především zpřístupnění zámku a jeho nádvoří veřejnosti. Teď se ale spolku podařil mimořádný archeologický nález, který překvapil i odborníky.
„V prvních fázích, kdy jsme čistili nádvoří, tak jsme vykopávali torza betonových konstrukcí na lavičky, který se nám podařilo obnovit, kdy tady vlastně vznikl amfiteátr. Toto byla první část, kterou jsme tady obnovili," popsal předseda spolku Živý zámek Toužim Michal Nedvídek.
Šok pod zemí: středověká hradba
Největší překvapení ale přišlo ve chvíli, kdy se dobrovolníci poprvé pustili pod povrch. „Zhruba pět až deset centimetrů pod zemí jsme našli původní hradební zeď z konce 14. a začátku 15. století. Nic takového jsme vůbec netušili," řekl Nedvídek.
Objev překvapil i archeology, protože o existenci zdi neexistovaly žádné záznamy. „Samozřejmě byli také překvapeni, protože se o této zdi nevědělo a je faktem, že tady v areálu zámku se žádný větší archeologický výzkum neprováděl," uvedl člen spolku Jiří Schierl.
Nejde přitom o první zajímavý nález. Už dříve se při čištění areálu podařilo objevit nacistickou helmu.
Nově odkrytá lokalita vydala i další artefakty. „Našli jsme kamnové kachle, zlomky skleněných číší i keramiku ze 17. století," popsal Schierl. Podle něj budou nálezy předány karlovarskému muzeu a až budou vhodné prostory na zámku, část těchto nálezů vystaví v rámci skromné expozice.
Co bude dál?
Objevená hradba zatím zůstane zachována bez dalšího zásahu. Spolek plánuje pokračovat v úklidu zeminy, drnů a začištění této té plochy, udělat si vlastní archeologický průzkum a část hradeb ještě odkrýt a vyčistit.
„Jedná se o část zámeckého parkánu. Do budoucna tady chceme vybudovat zámecký park," uzavřel Nedvídek.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.






