Tomáš Töpfer: Úspěch vás dožene sám. Když bude chtít

12. listopad 2018

Televizní diváci si ho oblíbili zejména v seriálech Četnické humoresky a Život na zámku. Už 20 let je divadelním ředitelem – nejdřív v Divadle Na Fidlovačce, které pomohl zachránit, teď v Divadle na Vinohradech. Vedle ředitelské funkce stále působí i jako herec a divadelní režisér. Herectví vyučuje na pražské DAMU. (repríza)

Jako mladík DAMU sám absolvoval, dnešní děti se ale podle něj od jeho generace liší, mají jiné možnosti i ideály. „Vidí televizní seriály, sledují youtubery, jsou na internetu a často mají o herectví úplně jinou představu,“ říká Tomáš Töpfer o současných zájemcích o studium na DAMU, „takže ten náraz už u přijímacích zkoušek nebo v prvním ročníku bývá dost velký.“

Popularita o kvalitě nevypovídá

Mladí lidé vždy snili o tom, že se prosadí a budou mít hvězdnou kariéru. V současnosti na to ale obvykle příliš spěchají. „Úspěch se nemá honit, nemá se za ním běžet. Když budete kráčet pevným krokem, on vás dožene sám. Když bude chtít,“ říká z vlastní zkušenosti Tomáš Töpfer, „mě to potkalo až k stáru. Když člověk má neúspěch, může to vydržet i celý život. Úspěch nevydržíte často ani 14 dnů. Ale když se to podaří mladým hvězdám, že jsou vidět a že jsou populární, o kvalitě to ještě nevypovídá.“

Ke kvalitě musí člověk vyrůst a dozrát, měl by být ucelenou osobností, která má ostatním co předat. „Bez toho, abyste byl poctivý a dobrý člověk a občan, se těžko stanete dobrým hercem. Protože herectví, jak říkala paní Jeanne Moreau, není povolání, je to způsob života. Bez toho, aby člověk byl osobností, která má co říct a má se k čemu nějakým způsobem vyslovit, bez toho můžete být cvičená opička, ale ne dobrý herec a dobrá osobnost,“ konstatuje Tomáš Töpfer.

Četnické humoresky a Arazim

Ze svých hereckých rolí nechce Tomáš Töpfer žádnou vyzdvihovat, ačkoli uznává, že jeho rolí největšího rozsahu je strážmistr Arazim z Četnických humoresek. Seriál má 39 dílů ve formátu celovečerního filmu, natáčel se v reálném prostředí po celé České republice. „Mám s tím velký problém. Potkávají mě lidé a říkají: ‚Jé, vy jste u nás točili,‘ teď řeknou jméno nějaké vesnice. Ale my jsme točili asi na 400 místech. Vždycky mě ráno někam přivezli, natočili jsme to, pak mě zase odvezli. Opravdu nevím, jak se to tam jmenovalo.“

Autorem námětu Četnických humoresek je plk. JUDr. Michal Dlouhý, který vydal knížky skutečných četnických příběhů a pro ty smyšlené, seriálové, si vypůjčil pravá jména četníků z první republiky. „Jednou jsem byl ve východních Čechách, přišla ke mně paní a povídá: ‚Já jsem Arazimová, příbuzná.‘ A ukázala mi občanku, že je příbuzná toho opravdového Arazima z Hradce Králové. A někteří synové anebo dokonce vnuci těch skutečných četníků se s námi sešli, ta jména nejsou vymyšlená, jsou pravdivá, a to je krásné,“ usmívá se televizními diváky milovaný Arazim Tomáš Töpfer.

V rozhovoru Tomáš Töpfer mluví např. také o mamince, která pracovala v rozhlasu, o svém krátkém působení coby rozhlasový elév nebo o Divadle na Vinohradech a jeho plánované rekonstrukci. Poslechněte si.

Spustit audio