Tisíce dětí v Karlovarském kraji jsou bez pediatra, mluví se o zhroucení péče

Karlovarský kraj čelí vážné krizi v oblasti zdravotní péče. Skoro polovina pediatrů je v důchodovém věku a může kdykoliv skončit. Už teď jsou v regionu tisíce dětí bez lékaře. A zlepšení je zatím v nedohlednu.

Podle zjištění Českého rozhlasu je více než čtvrtina odborných lékařů v Česku v důchodovém věku, přičemž nejhorší situace je právě v Karlovarském kraji. Pokud tito lékaři odejdou do penze, nejsou za ně žádné náhrady, což znamená, že bez lékaře zůstanou další tisíce dětí.

Zoufalství v Aši

Zoufalí jsou rodiče třeba v Aši na Chebsku, kde k poslednímu květnu končí další pediatrička. Bez lékaře tak zůstanou čtyři stovky dětí. „Nejenom pro Aš je to aktuálně obrovský problém, samospráva je zoufalá, rodiče jsou zoufalí, vůbec se jim nedivím,“ uvedl starosta obce, Vítězslav Kokoř z hnutí ANO.

Dodal, že situace se bude s ohledem na věk dalších lékařů v Aši zhoršovat a že bez zásadních opatření se primární dětská lékařská péče zhroutí úplně. „Pokud nikdo neudělá nějaké opatření, tak nejen že rodiče nebudou mít léčbu pro děti, ale možná za rok skončí i praktický lékař. Úplně se zhroutila primární dětská lékařská péče.“

Za pediatrem musím dojíždět až osmdesát kilometrů

Petra Silbermann z Aše už dva měsíce marně hledá pediatra pro své tři děti. Seznam specialistů Všeobecné zdravotní pojišťovny podle ní nepomáhá. „Mám tři děti, z toho jedno jsem musela dát k doktorovi pro dospělé,“ stěžuje si.

„Mladší nemám kam dát, nemám pediatra. V Karlovarském kraji není žádný pediatr, který by měl volné kapacity. Jsem naštvaná, protože si připadám jako občan druhé kategorie. Za pediatrem musím dojíždět až osmdesát kilometrů, což mi přijde šílené a nesmyslné.“

Karlovarsko má nejvyšší podíl lékařů v důchodovém věku

Analýza serveru iROZHLAS.cz odhalila, že Karlovarsko má nejvyšší podíl lékařů v důchodovém věku ze všech regionů v Česku, a to 29 procent. U tamních pediatrů je situace ještě horší, neboť 45 procent z nich již oslavilo 65. narozeniny. Nedostatek dětských lékařů se tedy v blízké budoucnosti ještě prohloubí.

Pediatři nejsou jediným oborem s vysokým podílem starších lékařů. Do důchodu by mohla odejít čtvrtina českých odborných lékařů napříč republikou, včetně praktiků, internistů a chirurgů. Problém je zvláště výrazný v příhraničních oblastech, jako jsou Plzeňský, Ústecký a Jihočeský kraj.

Zatímco se situace v Karlovarském kraji dramaticky zhoršuje, řešení je stále v nedohlednu. Bez okamžitých a efektivních opatření hrozí, že tisíce dětí v tomto regionu zůstanou bez potřebné zdravotní péče.

Spustit audio