Tipy na víkend v Karlovarském kraji: Svatováclavské slavnosti, vinobraní a literární festival

Kam o víkendu v Karlovarském kraji? Vydejte se na některou z podzimních slavností, vinobraní nebo literární festival.

Pátek

Drama ze života žen z ortodoxní židovské komunity uvidí od 17:00 návštěvníci Západočeského divadla v Chebu. Jmenuje se Mikve, stejně jako rituální lázeň, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očisťují. Jde o prostor, v němž se potkají ženy různých osudů, povah, zkušeností a představ o životě a víře. 

Čtěte také

Galakoncert operetních melodií zazní od 19:30 v Karlovarském městském divadle. V podání Festivalového orchestru zazní evergreeny Franze Lehára, Johanna Strausse, Emmericha Kálmána a Oskara Nedbala.

Svatováclavské slavnosti nabízí program v karlovarských Smetanových sadech. Od 15 do 20:30 se tam vystřídají kapely Steven's, Hlavolamy, Support Lesbiens a Pokáč.

V Sokolově začíná třídenní literární festival Periferie. V kině Alfa nabídne od 19:00 pořad Samý kecy s autorským čtením básníků a od 21. koncert MC Mateuse.

S hvězdami nad hlavou, tak se jmenuje koncert v mariánskolázeňském Společenském domě Casino. Pod vedením dirigenta Radka Baboráka zahraje od 19:30 Západočeský symfonický orchestr například Dvořákovu symfonii Z Nového světa.

Sobota

Komentovaná prohlídka bývalých lázní v Kyselce u Karlových Varů začíná od 10:00 hodin u bílého altánu na příjezdu od Karlových Varů. Během hodinové procházky se zájemci dozvědí zajímavosti z historie a novinky o obnově areálu. Cesta končí v Mattoni Muzeu.

Svatováclavské vinobraní nabídne od 10 do 20:00 hrad Loket. K tanci, poslechu a ochutnávkám na nádvoří zahrají veselá Cimbálová muzika Morava z Čejkovic a hudební skupina Stan a Tony Revival.

Svatováclavské slavnosti nabízí program v karlovarských Smetanových sadech. Od 11 do 19:30 se tam vystřídají kapely Fšehochuť, Jožin Band, Ivan Hlas Trio, Whitesnake rivajvl.

Výlet s programem čeká ty, kdo si zajedou do pozapomenutého kostela sv. Blažeje v Nežichově u Toužimi. Ve 14:00 tam začíná pořad Toulky krajem, kde zazní veselé pověsti z regionu a teskné balady. Hostem bude hudební skladatel Miloš Bok. Vstup je zdarma. V případě nepříznivého počasí se pořad uskuteční v nežichovském Baru u tetřeva.

Chebské muzeum připravilo od 10 do 17:00 Podzimní slavnost cibulobraní. Návštěvníci si prohlédnou podzimní sklizeň cibule, součástí akce bude také tradiční kulinářská soutěž Nejchutnější cibulová specialita. Účastníci se mohou zapojit do soutěže v krájení cibule nebo navštívit perníkářskou dílnu v herně muzea.

V Sokolově pokračuje třídenní literární festival Periferie. Nabídne například autorské čtení Ireny Douskové v městském domě kultury, a to od 18:00. Ve 20:00 tam začne exhibice slam poetry, ve které nebudou chybět Anatol Svahilec, Dr. Filipitch, Tukan, Vašek z Aše, Kravál 123456 nebo Siegfried.

Drama ze života žen z ortodoxní židovské komunity uvidí od 19:00 návštěvníci Západočeského divadla v Chebu. Jmenuje se Mikve, stejně jako rituální lázeň, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očisťují. Jde o prostor, v němž se potkají ženy různých osudů, povah, zkušeností a představ o životě a víře. 

Chebská kapela Koala band slaví Kristova léta. U příležitosti 33.tých narozenin zahraje od 20:00 v tamním Kulturním centru Svoboda. Večerem bude provázet DJ Tomáš Koucký.

Neděle

V Sokolově vrcholí třídenní literární festival Periferie. Nabídne od 14:00 program na zámku, kde bude divadlo pro děti a tvůrčí dílna Elišky Failové. V 16:00 začne autorské čtení v sokolovské Alfě, na které naváže koncert formace DBLV. 

Starou karlovarskou vodárnu a její možné využití do budoucna představí komentovaná procházka s regionálním historikem a bývalým zaměstnancem dnes již nevyužívané Staré vodárny Jindřichem Novým a s ředitelem Kanceláře architektury města Karlem Adamcem. Sraz je v 15:00 před občerstvením Limetka v Meandru Ohře v Plynárenské ulici. 

Čtěte také

Svatováclavské vinobraní nabídne od 10 do 17:00 hrad Loket. K tanci, poslechu a ochutnávkám na nádvoří zahrají veselá Cimbálová muzika Morava z Čejkovic a hudební skupina Stan a Tony Revival.

Obrazy Petra Pavlíka, jednoho z nejoriginálnějších českých malířů současnosti představuje karlovarská Galerie umění. Autor vytváří různé apokalyptické výjevy. A pro řadu jeho prací jsou typické siluety ženských postav, takzvané poutnice. A právě Poutnice v nesnázích se výstava jmenuje. 

Předměty, které používali běžně lidé v domácnostech před víc než půl stoletím, představuje výstava Retro. V prvním patře sokolovského zámku ji připravilo tamní muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout například balení Sunaru v plechovkách, první československý televizor nebo osobní počítač Commodore PC 1. 

autoři: Josef Šorfa , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?