Tipy na víkend v Karlovarském kraji: Leoš Mareš, Letecký den a slavnosti

Slavnosti v Aši, Lokti, Letecký den a několik koncertů. Nejen to nabízí víkendový kulturní program v Karlovarském kraji.

Pátek

Aš si připomíná 150 let povýšení na město velkou dvoudenní akcí na vrchu Háj. Jmenuje se Slavnosti města Aš a nabídne program na dvou pódiích, a to od 11:00 do půlnoci. Návštěvníci se mohou těšit například na Štístka a Poupěnku, Pokáče, Čechomor nebo Michala Hrůzu. 

Exotickou promenádu zvířat a velbloudí rodinky, artisty a akrobaty i klauna můžete od 19:00 vidět v cirkusu Metropol, který dorazil do Karlových Varů. Šapitó stojí v Západní ulici ve čtvrti Tuhnice.

Čtěte také

Moderátor a showman Leoš Mareš se svými hosty míří do loketského amfiteátru. Jeho pořad nazvaný Staré pecky začíná ve 20:00.

Nestylizované studiové portréty fotografa Rudo Prekopa můžete vidět v chebské Galerii 4. Ve svém cyklu Portréty undergroundu představuje lidsky výjimečné osobností a jejich konfrontaci se starší i mladší rodovou linií.

Historii a současnost policejních sborů na Sokolovsku přibližuje výstava v přízemí sokolovského zámku. Prohlédnout si tam můžete různé druhy uniforem, dočtete se o zajímavých kriminálních případech a můžete si vyzkoušet třeba neprůstřelnou vestu nebo detektor kovů.

Plakáty z posledních 28 ročníků Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech mohou vidět návštěvníci karlovarské Galerie umění. Jsou součástí výstavy Play It Again – Studio Najbrt. Nechybí ani plakát letošního 56 ročníku, na kterém je živá mapa centra Karlových Varů s číslicí 56.

Sobota

Na letišti v Chebu nabídne od 9 do 17 hodin program Letecký den. Návštěvníci uvidí ukázky leteckých modelářů, akrobatické exhibice, ukázky historických a současných letadel, vyhlídkové lety, seskoky parašutistů, vystoupení policistů a vojáků. Například ve 13:39 proletí nad letištěm JAS-39 Gripen, ve 14 hodin Lockheed Electra, osobní letoun Jana Antonína Bati, který s ním obletěl celý svět.  

Středověké slavnosti purkrabího Půty nabídnou program od 11 do 18 hodin na hradě Loket. Připravena jsou rytířská klání, divadelní taškařice, kejklířské kousky a středověká hudba. Návštěvníci uvidí například Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, praporovou show souboru Milites nebo výcvik templářských rytířů v podání souboru Štvanci.

Aš si připomíná 150 let povýšení na město velkou dvoudenní akcí na vrchu Háj. Jmenuje se Slavnosti města Aš a nabídne program na dvou pódiích od 14 hodin do půlnoci. Návštěvníci se mohou těšit například na kapelu Lollipopz, Mimoní legrácky, na Jakuba Smolíka, Pavla Nováka, Jana Kalouska nebo na slovenské No Name. 

Komentovaná prohlídka v Kyselce začíná ve 14 hodin u občerstvení poblíž vodopádu nedaleko Mattoniho vily na příjezdu od Karlových Varů. Přiblíží zajímavosti z historie i záchranné práce v areálu bývalých městských lázní.

V mariánskolázeňském Společenském domě Casino začíná od 19:30 hodin Chopinův festival. Na slavnostním zahajovacím koncertu zazní Koncert pro klavír a orchestr f moll od Gryderyka Chopina a Rýnská symfonie Roberta Schumanna.

Série letních kolonádních koncertů pokračuje na karlovarské Mlýnské kolonádě. Od 15 hodin tam zahraje pod vedením dirigenta Martina Peschíka Karlovarský symfonický orchestr.

V poutním kostele Navštívení Panny Marie ve Skokách pokračuje série akcí nazvaná Živé Skoky. Od 19:30 hodin je na programu koncert písničkáře Josefa Lábuse se smyčcovým kvartetem Trutnoforte.

Čtěte také

Zámecký park v Ostrově bude od 17 hodin žít tematickým maratonem. Příchozí čeká projekce filmu Mamma Mia!, koncert kapely ABBA world revival a na závěr film Mamma Mia! Here We Go Again.

Odpolední program pro všechny nabídne akce Sokolov blíž sobě. V areálu zámeckého parku tam po 14. hodině začnou koncerty, divadelní představení, autorská čtení, tvůrčí dílny. Připravena je i netradiční prohlídka muzea. 

Na Staré radnici v Ostrově od 13 a 15 hodin můžete vidět v akci tamní modeláře. Jednoduchý model si pak pod vedením profíků můžete sami sestavit. A také obdivovat modely vláčků a nádraží na výstavě Malý svět železnice.

Neděle

Čtěte také

Na letišti v Chebu nabídne i v neděli od 9 do 17 hodin program Letecký den. Návštěvníci uvidí ukázky leteckých modelářů, akrobatické exhibice, ukázky historických a současných letadel, vyhlídkové lety, seskoky parašutistů, vystoupení policistů a vojáků. Například ve 14 hodin proletí nad letištěm Lockheed Electra, osobní letoun Jana Antonína Bati, který s ním obletěl celý svět, v 15:58 se představí jedna z nejlepších akrobatických letek na světě The Flying Bulls Aerobatics Team.

Středověké slavnosti purkrabího Půty pokračují od 11 do 18 hodin na hradě Loket. Připravena jsou rytířská klání, divadelní taškařice, kejklířské kousky a středověká hudba. Návštěvníci uvidí například Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, praporovou show souboru Milites nebo výcvik templářských rytířů v podání souboru Štvanci.

Čtěte také

V mariánskolázeňském Městském divadle pokračuje od 19:30 hodin Chopinův festival. Na programu je Klavírní recitál, ve kterém zahraje Jan bartoš. Zazní například skladby Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a Fryderyka Chopina.

Výstavu Detektivové, četníci a sběratelé kostí připravilo karlovarské muzeum. Návštěvníci se stanou součástí fiktivního detektivního příběhu. Dozví se, co vše mohou odborníci určit z kosterních pozůstatků, na základě čeho lze z kosterního materiálu odhadnout pohlaví a věk nebo jak vzniká rekonstrukce obličeje. Nechybí ani kostýmy vyšetřovatelů z fundusu studia Barrandov.

autoři: Josef Šorfa , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová