Textař Richard Bergman: Coco Chanel jsem se vloudil do života a její síla mě uchvátila
Patří mezi naše nejúspěšnější textaře a hudební skladatele. Psal pro Karla Gotta, Ivetu Bartošovou a dodnes spolupracuje s Michalem Davidem. S ním připravuje nový muzikál Coco Chanel. Kromě toho se setkal s Jaroslavem Foglarem.
První profesionální text napsal v 17 letech, kdy poznal Ladislava Štaidla. Ten už spolupracoval s Karlem Gottem a uvedl ho do showbyznysu. Karel Gott byl pro něj modla, a když ho viděl, jak stojí u piana a zpívá jeho text, prožíval něco mezi snem a skutečností. „Zato Karel to nijak neprožíval, ale já vůbec nevěřil tomu, že to je možný. On byl velice vzdělanej a sečtělej, a později jsme se na Bertramce často vídali.“
Napsal na 500 textů, z toho 220 pro Michala Davida. Spolupracoval s Kroky Františka Janečka, který byl jediný, kdo mu do textů zasahoval. „František nad námi držel bič a pořád jsme to pilovali. Třeba jsem na jednu píseň napsal i tři texty. Nakonec mi řekl, že ten první byl nejlepší.“
Zadání na text mu musí sednout. „Nijak se s texty netrápím. Když mi to nešlo, tak jsem to nedělal. Nikdy jsem se do ničeho nenutil.“
Coco Chanel jsem studoval rok
S Michalem Davidem spolupráce stále pokračuje. „Naší zatím poslední věcí je muzikál Coco Chanel. Napadlo to mě, rád čtu různé autobiografie. Tak jsem šel za Michalem, jemu se to taky moc líbilo, a začal psát hudbu. Tak doufejme do roka, do dvou let se diváci budou moct přijít podívat.“
„Coco Chanel jsem s poznámkami doslova studoval skoro rok. Úplně jsem se vloudil do jejího života. Upoutala mě ta síla něco dokázat a být v tom nejlepší. Ona jako sirotek si chtěla dokázat, že z nijakých lidí se dají udělat hvězdy. Taky nikdy nechtěla být chudá.“
Jaroslav Foglar má co říct i dnešním dětem
Měl to štěstí, že se osobně poznal s Jaroslavem Foglarem. „To bylo moje dětství. Já jsem tím žil asi od 7 do 15 let. Byl jsem drzej klučík, zjistil jsem si, kde bydlí a se štosem Rychlých šípů jsem u něj zaklepal. Nakonec mě pustil dál a byl jsem strašně rád, že se mi splnilo to, že to byl fantastickej člověk. Měl jsem i variantu, že to může být nerudný dědek.“ Brzy se stal i jejich rodinným přítelem.
Richard Bergman si myslí, že Foglarovky mají co říct i dnešním dětem, přestože je svět jiný a podle něj jsou dnešní děti spíš digitalizované, než by si přečetly knížky. Ale překvapily ho. Kromě textařiny je také galerista a v jeho Galerii 33 udělali komplet v sériích Jan Tleskač, Ježek v kleci nebo Bratrstvo kočičí pracky. „Bylo pro mě opravdu velkým překvapením, jaký zájem o to měla mladá generace. Takže někde to podhoubí je.“
Jaký málem až tragický zážitek má s Jaroslavem Foglarem? Co ho vedlo k tomu napsat psychothriller? Jaké bylo první setkání s Michalem Davidem? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.