Testování na školách v Karlovarském kraji potvrdilo covid u 38 žáků

15. září 2021 11:05

Na základních a středních školách v Karlovarském kraji odhalily testy od začátku školního roku nemoc covid-19 u 38 žáků. Na základě zjištěných nákaz nařídili krajští hygienici čtrnáctidenní karanténu u devíti tříd základních a deseti tříd středních škol.

Plošné testování se ve školách uskutečnilo 1. a 2. září a dále 6. a 9. září. Ve školách žáci nejprve použili samotesty, v případě pozitivního výsledku byly posláni na konfirmační PCR testy. Právě ty potvrdily nákazu téměř u 40 žáků.

Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) nyní trasují všechny kontakty infikovaných ve školách i rodinách. Hejtman v pondělí řekl, že chce kvůli záchytu pozitivních případů koronaviru ve školách pokračovat v testování. Opatření by se tentokrát mělo týkat pouze těch škol v kraji, kde testy odhalily nákazu. Rozhodnout o tom má krajská hygienická stanice s ministerstvem. Hygienici se k tomu ale zatím nevyjádřili.

V kraji je kolem 35.700 dětí na základních a středních školách. Někteří z nich se netestovaly, protože mají očkovaní nebo prodělaly covid-19, případně jim rodiče zajistili testování jinde. Podle údajů ministerstva zdravotnictví dostalo v kraji vakcínu proti covidu-19 7107 lidí ve věku do 18 let.

Nejvýraznější nárůst ze všech regionů

V kraji, kde žije přibližně 293.000 lidí, přibylo za poslední týden 47 případů covidu-19 na každých 100.000 obyvatel, což je nejvíce ze všech regionů. Nárůst počtu nových případů souvisí podle hygieniků s testováním v rámci karantén v rodinách, preventivním testováním ve školách a návraty z dovolených.

Nejvíce nákaz je nyní na Karlovarsku, kde se za sedm dní nakazilo 87 lidí a v přepočtu na 100.000 obyvatel 76. Aktuálně je to nejvíce mezi všemi okresy v Česku. V nemocnicích v kraji leží osm pacientů s covidem-19, jejich stav není vážný.

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Související