Střelec Jiří Lipták: Před závodem jsou si všichni rovni. Můžete být ve skvělé kondici a nezadaří se

8. listopad 2022

V kyperské Larnace na mistrovství Evropy se mu podařilo trefit všechny terče. „Není to úplně běžné, ale mně se to povedlo i na předchozím poháru,“ říká dvojnásobný mistr Evropy a dvojnásobný bronzový medailista z Mistrovství světa.

Olympijský vítěz ve střelbě na trap Jiří Lipták zajistil svými výkony České republice účast už na další olympiádě v Paříži. „Byl to jeden z našich cílů. Účast je pro stát, není na jméno, takže tu kvalifikaci si budu muset ještě vybojovat.“

Sportovní střelba má více disciplín, on si vybral brokovou střelbu na pohyblivý terč. „Tatínek je vášnivý myslivec a k tomu patří vášnivá střelba. Jste venku a střílíte na něco, co se pohybuje. Není to tělocvična, kde střílíte jen do papíru, ale tím nechci urazit střelce z malorážky. Mě baví tohle.“

Olympijské hry v Tokiu

Na letních olympijských hrách v Tokiu v roce 2020 vyhrál zlato. O první místo bojoval s krajanem Davidem Kosteleckým. „Byl to zvláštní pocit. Když jsem trefil a David netrefil, tak jsem měl uvnitř strašnou radost, že mám zlatou medaili, ale zároveň jsem měl mírný zklamání, že jsem porazil kamaráda. Nakonec jsme to oba vyhodnotili kladně, že zlato a stříbro jsou pro Českou republiku obrovský úspěch.“

Po úspěchu se nezastavil. „Život se mi hodně změnil, některé akce jsem už musel odmítat. Taky mám rodinu a děti a věřím, že dokážu být stále svůj. Taky nezapomínám na lidi, kteří mě k tomu dovedli a podporovali mě. Byla to určitá fáze v mým životě. Třeba za čtyři roky nikdo nebude vědět, kdo Lipták je,“ usmívá se skromně sportovec, kterého těší, že po tomto úspěchu zaznamenali zvýšený zájem o střelbu.

Čeští sportovní střelci (zleva) Vladimír Štěpán, Jiří Lipták a David Kostelecký

Zdravá nervozita

Po vítězství se stal více středem pozornosti a jsou na něj kladeny větší nároky. „Asi jsem trochu pod tlakem, ale spíš si to nepřipouštím. Na posledním mistrovství jsem skončil až na 54. místě. Můžete být ve skvělé kondici, ale na startovní čáře jsou si všichni rovni. Proto je dobré si z toho neúspěchu vzít ponaučení, to vás může jen posílit a jít dál.“

„Mám to nastavený tak, že do závodu musím jít s nějakým respektem. Mám zkušenost, že když tam někdo nastupuje, že bude mít všechno zadarmo, tak ho to třeba velmi rychle vrátí nohama na zem. Takže já tam musím být trochu nervózní.“

Trénink a přípravu mají rozfázovanou. „Záleží, kdy napadne sníh, že už se nedá střílet. Pak máme doplňkové tréninky – hrajeme badminton, squash nebo ping pong, což jsou sporty, kde sledujete pohybující cíl a musíte na něj nějak reagovat. Taky už nejsme nejmladší, tak chodíme do fitka a trénujeme i oči.“

Jak se trénují oči? Co dělá, když ho při výkonu obtěžuje hmyz? Je u sportovní střelby věkový limit? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio