Středoškoláci z Ukrajiny zatím v Karlovarském kraji nestudují. Jednotlivce přijala jen gymnázia

25. březen 2022 15:35

Zatímco základní školy v Karlovarském kraji už přijaly stovky dětí z Ukrajiny, na střední nastoupili jen jednotlivci. Jazyková bariéra je totiž v odborném vzdělávání mnohem větší.

Šestnáctiletý Maxim, který přišel s maminkou do Chebu, se po dokončení základní školy na Ukrajině začal učit na truhláře. Teď řeší, co bude dál. „Jazyk neumí, do základní školy ho vzít nechtějí, protože má dokončenou školu. Střední školy ho brát na truhláře nechtějí kvůli bezpečnosti. Musí se naučit česky, ale ta možnost není,“ řekla za Maxima Sabina Pavlačka, která pochází z Uzbekistánu. V Čechách ale žije víc než 12 let a v Chebu teď pomáhá s překlady a zjišťováním potřebných informací.

Jediné střední školy, které ukrajinské studenty přijaly, jsou gymnázia. Jedná se totiž o všeobecné vzdělávání a ne o konkrétní obor. Na gymnázia v Karlovarském kraji nastoupilo zatím pět studentů. Zájem ukrajinských žáků o studium na středních školách je ale mnohem větší.

„Ředitelé škol mluví s uchazeči, a když si zmapují jejich jazykové znalosti a další předpoklady ke studiu, tak jim především doporučí, aby se do konce tohoto školního roku soustředili na studium češtiny, což je i v zájmu budoucích studentů,“ potvrdila mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Kraj proto začal s přípravou takzvaných adaptačních skupin na vybraných středních školách, které budou zaměřené na výuku českého jazyka pro budoucí ukrajinské studenty.

Spustit audio