Středeční Noční linka: Existuje něco, co byste na sobě rádi změnili?

7. duben 2021

Vztekáme se, jsme žárliví, nemáme rádi druhé? Nebo jsme příliš důvěřiví? Máme slabou vůli a večer před námi kalorické dobroty na stole neobstojí? Které vlastnosti byste raději neměli a co byste sami na sobě chtěli změnit? Je vůbec možné člověka předělat? Zkusili jste někdy změnit sebe, nebo druhého člověka?

Je možné změnit osobnost člověka nebo základní charakterové rysy, které jsou upevněny během života? Slavný rakouský psychoanalytik Sigmund Freud zastával názor, že osobnost člověka je vytesána pevně jako do kamene již v útlém věku během pěti prvních let života. I mnoho současných psychologů se domnívá, že celková osobnost člověka je relativně pevně daná a neměnná během celého života. Je tedy možné správným přístupem a tvrdým úsilím dosáhnout změny charakteru, anebo se musíme smířit s nežádoucími vlastnostmi, které nám znemožňují dosáhnout našich cílů? Je osobnost pevně daná? Přání změnit osobnost nejsou ničím výjimečným. Stydliví lidé si mohou přát být více společenští a komunikativní. Temperamentní jednotlivci si zase mohou přát zachovat chladnou hlavu v emočně vypjatých situacích. V mnoha momentech života člověk může pocítit potřebu změnit určité aspekty své osobnosti. Mnoho lidí si dokonce dává cíle nebo závazky, že by takovou změnu chtěli dosáhnout. Všichni asi známe novoroční předsevzetí, být velkorysejší, laskavější nebo trpělivější osobou. Zkusme dnes v Noční lince nahlédnout do svého nitra a přiznat to, o čem si myslíme, že na nás druhým vadí a zda-li jsme se pokoušeli s tím negativním v nás někdy bojovat a s jakým výsledkem?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.