Stovky lidí jsou v Chodově bez tepla. Může za to spor města s bývalým provozovatelem

23. listopad 2023 12:25

Obyvatelé části Chodova na Sokolovsku, včetně školky, sociálního zařízení a stovek domácností, jsou druhý den bez tepla. Bývalý provozovatel teplofikace, společnost Marservis, odmítl v rozporu s rozhodnutím soudu předat městu majetek, a naopak při pokusu města dostat se do jednoho z výměníků odpojil dodávku tepla, zřejmě na dálku.

Informaci potvrdil starosta Chodova Patrik Pizinger z hnutí Místn, který označil situaci za bezprecedentní vydírání. Marservis podle něj nerespektuje rozhodnutí soudu ani Energetického regulačního úřadu (ERÚ), to ale firma popírá. Město hledá způsob, jakým by mohlo převzít ovládání výměníků.

„Jsme v situaci, kdy odpovědí na to, proč nechtějí zprovoznit výměníkovou stanici, je to, že je vpustíme zpátky do našeho objektu a uznáme, že ten majetek je jejich. To já udělat nemůžu, protože soud rozhodl, že majetek je náš a jednal bych protizákonně,“ řekl Pizinger.

Výměník je odpojen od středy odpoledne. Poté, co zástupci města vstoupili do prvního z výměníků, se po chvíli jeho provoz zastavil, a to bez fyzické přítomnosti kohokoli z Marservisu. Podle města se tak stalo zřejmě na dálku přes softwarové ovládání. Jednatel Marservisu Václav Rumlena pak podle starosty prohlásil, že takto se vypne každý výměník, kam se město pokusí vstoupit. Podle Marservisu se výměník odpojil automaticky po násilném vniknutí do objektu.

„Tvrzení Města Chodov a Tepla Chodov, že musí převzít technologii výměníkové stanice z důvodu rozhodnutí ERÚ a údajnému rozhodnutí soudu o majetku se nezakládá na pravdě. Neexistuje v současné době žádné právoplatné rozhodnutí soudu ohledně vlastnictví teplofikačního majetku. Výrokem soudu bylo v této kauze pouze řečeno, že teplofikační soustava tvoří jeden celek, ale nebylo nijak rozhodnuto ani určeno, komu tento celek patří a za jakých podmínek,“ uvedla v dnešním písemné vyjádření společnost Marservis.

„Obnovení dodávky tepla a teplé vody na okruhu výměníku č. 9 je firma Marservis s.r.o. schopna obnovit, jakmile bude mít technologii výměníkové stanice pod svou správou a bude plně schopna řídit, udržovat servisně a monitorovat provoz technologie,“ dodal Marservis v prohlášení. Trvá na tom, že teplofikační zařízení jsou jeho majetkem.

Rumlena je nyní jediným podílníkem a jednatelem Marservisu, v sídle společnosti dnes nebyl a mobilní telefon nezvedal. Podle vedení města komunikuje jen přes právníky. Město proto přebírání majetku pozastavilo.

Sociální zařízení muselo sehnat přímotopy

Zatím se nečekané odpojení od tepla dotklo asi 200 až 300 domácností, mateřské školky, denního centra Mateřídouška pro mentálně postižené a hasičské zbrojnice.

„Problém je to velký, chybějící teplo a teplá voda pro naše inkontinentní klienty problém je. Zatím topíme, sehnali jsme si přímotopy a vodu ohříváme,“ řekla vedoucí centra Mateřídoušky Věra Bráborcová. „Jsem naštvaná strašně moc, přijde mi to jako terorismus,“ dodala.

Radnice se obrátí na ERÚ i policii

Podle starosty se nyní město snaží spojit s firmou, která dodává software pro řízení teplofikace, zda by městu pomohla převzít nad ní kontrolu. Jinak by se muselo do zařízení masivně zasáhnout tak, aby se dálkově ovládaná zařízení vyměnila za ruční. Zároveň se město obrátilo na policii s podezřením na trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Obrátí se i na ERÚ.

Mluvčí krajské policie Jakub Kopřiva řekl, že oficiálně ještě policie podnět nedostala. „Předpokládáme, že se starosta nebo zástupce města s potřebnými doklady dostaví dnes nebo v pátek. Pak se případem budeme moci zabývat,“ dodal Kopřiva.

Prioritou je ale podle starosty obnovit dodávku tepla a zamezit tomu, aby Marservis vypnul i další výměníky, přes které jde teplo do většiny domácností a objektů ve městě se 13.000 obyvateli.

Spor

Město Chodov pronajalo Marservisu teplofikaci v roce 1993, několik let na to ale začaly spory o platnost smlouvy. Ty se táhly 20 let a teprve letos Nejvyšší soud ČR rozhodl, že smlouva byla neplatná a že veškerý majetek teplofikace patří městu. Také Energetický regulační úřad, který roky váhal, letos k 16. listopadu Marservisu odebral licenci a přidělil ji městské společnosti Teplo Chodov. Od 17. listopadu tak podle mínění města Marservis podniká v Chodově neoprávněně.

Podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky měla společnost Marservis v roce 2020 obrat přes 100 milionů korun a zisk přes čtyři miliony korun. Podílníci firmy se v posledních letech měnili, od července letošního roku je opět jediným společníkem Rumlena, který je ve firmě od jejího počátku.

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio