Stádo vzácných koz se vrátilo pod svah hotelu Thermal v Karlových Varech

28. květen 2024 12:20

Strmé svahy kolem hotelu Thermal v Karlových Varech opět spásají kozy walliserské. Tyto neobvyklé „zahradnice“ zde zajišťuje městská organizace Lázeňské lesy a parky, která se rozhodla pro jejich chov už v loňském roce.

Kozy se ve svazích kolem hotelu objevily poprvé v loňském roce a jejich přítomnost se osvědčila. Spásají náletové dřeviny, které se jinak složitě likvidují v těžce přístupném terénu. Kozy mají výběh otevřený i za spojovací chodbou z hotelu k bazénu. „Pro zaměstnance by to znamenalo sem několikrát do roka dojít a pracovat s křovinořezy. Pro člověka je to nebezpečný terén, ale pro kozy je to ideální stanoviště,“ uvedla za městskou organizaci Martina Nentvichová.

Celkem tři kozy, jeden kozel a nové kůzle nyní zpestřují svahy pod hotelem a jsou také atrakcí pro turisty. Výběr vhodného plemene nebyl jednoduchý. Svahy zarůstají křovinami, a proto nebylo možné zvolit ovce, které upřednostňují trávu. Městská organizace zvolila vzácné plemeno kozy walliserské, která se živí akátem, kůrou a kmínky dřevin.

Vzácné plemeno disponuje velkou odolností 

Výhodou walliserských koz je jejich nenáročnost a odolnost. Tyto kozy se obratně pohybují po strmých svazích a nepotřebují ubytování v chlévě, stačí jim přístřešek. V zimě je chrání hustá dlouhá srst a potřebují pouze trvalý přístup k vodě.

Plemeno kozy walliserské pochází ze Švýcarska, kde bylo v polovině minulého století na pokraji vyhynutí. Přestože zbývalo posledních 440 kusů, podařilo se Švýcarům toto plemeno obnovit. V roce 1980 se dostalo do Německa a v České republice se chová v zoologických zahradách a u několika soukromých chovatelů.

autoři: Dominik Hron , nkr
Spustit audio