Srpnové dny 1968 v redakci Československého rozhlasu v Plzni nelze zapomenout
Během studia na střední škole se dostal na stáž v plzeňské rozhlasové redakci. Psal se rok 1968. Bořivoj Drábek, dnes senior z jižní Moravy, má na co vzpomínat. Pozvali jsme ho do vysílání Českého rozhlasu Plzeň v den 51. výročí okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy.
Na ty osudné dny nelze zapomenout. Bylo skvělé, jak se tehdy lidé semkli. Doma, v práci, v hospodách. Před budovou rozhlasu stál sovětský tank, hlaveň namířenou na okna ředitelny. Ale dál se nedělo nic, Plzeň vysílala nejdéle ze všech stanic Československého rozhlasu.
Natáčel jsem reportáže a rozhovory s obyčejnými lidmi
V rámci své stáže se Bořivoj Drábek dostal těsně po 21. srpnu k natáčení několika reportáží. Připravil rozhovory se zaměstnanci Škodovky nebo s piloty z letiště v Líních. Reakce obyčejných lidí na okupaci byly pestré – odsuzující i schvalující. A piloti z Líní se postarali o blokaci letiště vytažením stíhaček na rampu a zhasnutím světel na přistávací ploše. Sovětské stroje tak nemohly u Plzně přistát. Všichni zainteresovaní byli později za tyto činy suspendováni, nebo úplně vyhozeni ze služby v armádě.
Filmový Týdeník byl tehdy v kurzu
Do kina se těsně po okupaci chodilo na Týdeník. Jak si mnozí pamatují, do té doby tomu bylo naopak - lidé přišli do kina vždy po Týdeníku až na promítaný film. Jenže právě Týdeníky byly po srpnu 1968 plné reportážních snímků dokumentujících okupaci a její následky.
V čem vidí Bořivoj Drábek odkaz srpnových událostí pro dnešní dobu? Jde především o to, čemu dnes mladí lidé věří. Stačí se podívat na politickou reprezentaci a je jasné, že ne každý veřejný činitel říká pravdu. Na to mladá generace, která srpen 1968 a dobu normalizace nezažila, musí neustále myslet. Udělat si názor na základě řady různých zdrojů a nevěřit hned všemu, co se říká nebo píše.
Které tři teorie dodnes kolují o tom, že Plzeň mohla vysílat i v době, kdy ostatní rozhlasové stanice byly umlčeny a obsazeny armádou? Zůstal Bořivoj Drábek u práce reportéra? A pocítil nějaké následky a postihy v době normalizace sám na sobě?
Poslechněte si celý rozhovor Stanislava Juríka s Bořivojem Drábkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.