Spisovatelka Irena Janečková odhalila svou diagnózu. Jmenuje se Paganini
Jak úspěšné byly koncerty fenomenálního italského houslisty a skladatele Nicoly Paganiniho v Karlových Varech? Co všechno možné i nemožné se o nich psalo a povídalo? A čím hudebník zaujal ostrovskou spisovatelku Irenu Janečkovou? To se čtenáři dozvědí v autorčině nejnovější knize Moje diagnóza: Paganini.
„Jako dítě jsem housle skoro nenáviděla, neměla jsem ráda ani vážnou hudbu a o Paganinim jsem věděla jen to, že to byl houslový virtuos. Potom o něm ale natočili seriál, já zaslechla jeho hudbu a začal mě zajímat,“ vzpomínala Irena Janečková na své setkání s hudbou a osudem Paganiniho. Postupem času začala zjišťovat, že toho s ním má společného víc, než jen to, že také hrála na housle. A že ne všechno, co se o slavném skladateli píše, jsou ověřená fakta.
Dvojí vyprávění v jedné knize
Podala inzerát a desítky let sbírala o slavném Italovi informace. „Můj osobní příběh je s životem Paganiniho záhadně a podivným způsobem provázaný,“ píše v předmluvě své knihy nazvané příznačně Moje diagnóza: Paganini. Sama autorka na otázku, co má s houslistou společného, odpovídá: „Náznaky chorob, skoro všech.“ Irenu Janečkovou také mrzely některé pomluvy, které se o geniálním hráči šířily, zejména v dobovém tisku.
Kniha tedy není jen o Niccolu Paganinim, kterého se autorka chtěla zastat, ale také o ní samotné. „Střídají se kapitoly o životě Paganiniho od jeho narození až po smrt a kapitoly o mně, protože jsem zjistila, že tam jsou jakési otisky, zvláštní podobnosti,“ poznamenala Janečková. Ve své sedmé knize připomíná i skladatelův pobyt v Karlových Varech, kde se léčil a kde pořádal koncerty.
Více spisovatelka prozradí při představení knihy, které bude spojeno s autorským čtením a promítáním. Uskuteční se v pondělí 19. května od 17:00 v Městské knihovně v Ostrově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka