Špičkové pěvce z celého světa uslyší návštěvníci karlovarského divadla

10. listopad 2022 12:45

V Karlovarském městském divadle vrcholí 56. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka pro mladé pěvce do 35 let. Veřejně přístupné finále soutěže začíná ve čtvrtek v 15:00 hodin.

V divadle bude vybírat porota pod vedením operního pěvce Petera Dvorského vybírat nejlepší soutěžící v kategoriích Opera a Junior. Zpívat budou v doprovodu Karlovarského symfonického orchestru. Do uměleckého klání se přihlásilo více než osm desítek pěvců ze sedmnácti zemí.

Závěrečný operní galakoncert vítězů a laureátů je připraven v divadle na pátek od 19:00 hodin. „Úroveň zpěváků v této soutěži je velmi vysoká. Jsou tady vynikající domácí i zahraniční pěvci, kteří ukazují perfektní školu. Někteří nás dojmou až k slzám, protože to opravdu umí,“ komentoval soutěž předseda odborné poroty, operní pěvec Peter Dvorský.

„Přijela jsem soutěžit a zkusit štěstí už poněkolikáté. Spousta mých kamarádek a známých tady v minulosti také byly a pomohlo jim to k nastartování kariéry,“ poznamenala jedna ze soutěžících, Lucie Laubová, která si vybrala árie Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Gershwinnovu skladbu Summertime.

Její slova o tom, že pěvci mohou díky karlovarské soutěži postoupit ve své profesní dráze výš, potvrdil ředitel soutěže Alois Ježek z pořádajícího Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka. K cenám v soutěži totiž patří kromě peněžité odměny i možnost nastudování role nebo hostování v pražském Národním divadle, Národním divadle v Brně, Bratislavě nebo například v Bělehradě.

Zástupce Českého rozhlasu navíc vybere jednoho z laureátů soutěže, aby natočil árie ve spolupráci se symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v produkci ČRo Vltava.

autor: Josef Šorfa
Spustit audio