SOS dětské vesničky slaví 55 let od založení. Vůbec první vyrostla v Karlových Varech

16. květen 2024 10:00

Nejstarší SOS dětská vesnička v Česku slaví 55. výročí od založení. Stavba areálu v Karlových Varech začala v roce 1969, o rok později už tam žily desítky dětí. 

SOS dětské vesničky slaví 55. výročí od založení. Nejstarší česká nezisková organizace pomáhá ohroženým dětem. Aby vůbec vesničky mohly vzniknout, složila se na ně tehdy celá republika.

Během jednoho roku se na sbírkovém kontě sešlo na 28 milionů korun. Díky této sbírce mohla v roce 1969 začít stavba areálu v Karlových Varech. Slavnostně otevřený byl o rok později 1. června.

Během následujících let se počet obyvatel vesničky rozrostl na téměř stovku dětí, o které se stará 12 náhradních maminek. Na slavnostní akci k výročí nechyběli ani pamětníci.

Za dobu své činnosti se spektrum služeb, které organizace poskytuje, rozrostlo. Nabízejí třeba preventivní služby, kdy sociální pracovnice pomáhají rodinám, aby jim nemuselo být dítě odebrané.

Od příštího roku by karlovarská SOS vesnička ráda zprovoznila novou pobytovou službu. Tai bude určená pro nezkušené rodiče s dítětem do sedmi let.

Spustit audio

Související