Skutečné životy převaděčů se od filmového zpracování výrazně lišily. Králem Šumavy byl Josef Hasil

Film s tímto názvem si asi většina z nás vybaví. Děj byl inspirovaný osudy hned několika převaděčů, jejichž skutečné životy se od filmového zpracování výrazně lišily. Sami pohraničníci dali přezdívku Král Šumavy jednak Kiliánu Nowotnému, ale hlavně Josefu Hasilovi, který byl doslova fantomem bažinaté hranice mezi Československem a Bavorskem.

Hasil se narodil v roce 1924 a po druhé světové válce nastoupil k pohraniční stráži. Po komunistickém převratu v roce 1948 začal přes hranici převádět lidi, kteří nechtěli zůstat v totalitním státě. Při jednom z přechodů však Josef Hasil padl do rukou svých někdejších kolegů a následně byl odsouzen na 9 let.

Z pracovního tábora ale uprchl, dostal se znovu do Německa a spolu s bratrem Bohumilem dál převáděl přes hranici. Dostali se i do několika přestřelek, při kterých zemřeli dva pohraničníci.

Od roku 1953 se státní hranice s Bavorskem změnila v pověstnou železnou oponu a přes ostnaté dráty už převaděči nemohli. Josef Hasil odcestoval do USA, v Chicagu založil rodinu a žil tam až do své smrti v roce 2019.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.