Skalní stěna Polínského vrchu na Plzeňsku vypadá jako pobřežní útesy
Polínský vrch na severu Plzeňska je dávnou sopečnou čedičovou stolovou horou. Po těžbě kamene na počátku minulého století zde zůstala působivě obnažená skalní stěna. Na první pohled připomíná skalní útesy na pobřeží Anglie. I taková zajímavá místa je u nás možné najít.
Polínský vrch je dobře vidět už z dálky. Za pěkného počasí ho osvítí slunce a působí opravdu úchvatně, zejména jeho částečně odtěžená stěna. Na počátku minulého století tady probíhala těžba čediče.
Ten se používal hlavně do dláždění okolních silnic. Těžilo se zde jen deset let, přesto vzniklo dílo vskutku impozantní. Na jedné straně kdysi oblého kopce vznikla souvislá stěna. Několik stovek metrů široká a přes dvacet metrů vysoká.
Jarmarky na hoře
Vrchol stolové hory, kdysi úplně holé, byl podle některých zdrojů osídlený už v neolitu a době železné. V nedávné historii stojí za zmínku na hoře pořádané tradiční jarmarky. Ty se na Polínském vrchu konaly jednou za sedm let.
Konec veselí přišel po druhé světové válce, kdy se z oblasti vysídlilo převážně německé obyvatelstvo. Dnes je Polínský vrch zarostlý křovinami a kromě obnažené skalní stěny působí jako obyčejný kopec.
K Polínskému vrchu se nejlépe dostanete po polní cestě ze silnice Krsy – Polínka. Je to k němu necelý kilometr. Oklikou, když horu obejdete a budete mít na výlet celý den, můžete vystoupat až na její vrchol ve výšce 684 metrů nad mořem.
Ve výhledu z Polínského vrchu ale dnes brání vzrostlé stromy. Přímo po skalách na vrchol to nezkoušejte. Horolezci sem sice jezdí, ale oficiálně se tu lézt po skalách nesmí.
Skály zdobí sem tam borovice. Místo je jako stvořené pro pěkný výlet. Pod kolmými stěnami najdete i ohniště s lavičkami. Když budete ukáznění a budete dodržovat pravidla slušného turisty, můžete si tu i opéct buřty a přitom se kochat krásnou podívanou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin hraje o čas. Je na Američanech, jestli uvidí upřímné snahy jednat o příměří, popisuje expertka
-
Státní developer: Vždycky se najde někdo, komu to vadí. Lutyňskou gigafactory přesunout nemůžeme
-
Obžalovaný advokát z Pardubic vyvázl z vazby za 3,7 milionu korun. Neručí navíc jen svými penězi
-
Soudce Kafka po sobě nechal spoustu nedodělané práce. Od svých kolegů si půjčil 250 tisíc korun