S únorem nastává doba prvních výsevů zeleniny

5. únor 2021

K předpěstování vyséváme celer, pórek, brokolici, raný salát, brzy přijdou na řadu papriky. Na další druhy zeleniny je ještě čas, říká zahradník Přemysl Písař.

Zahrádkáři mívají podle plzeňského zahradníka Přemysla Písaře tendenci výsevy uspěchat o týden i dva, on sám je spíš zastáncem mírného pozdržení: „Přihlížím také k finanční stránce. Když rostliny začnou v zimě růst příliš brzy, musíme hodně topit a tím se nám prodraží. Když s výsevy začneme s mírným zpožděním, zahřeje nám je sluníčko. Ušetříme peníze. Čas tím skoro neztratíme, rostliny to doženou, deset dní zpoždění v zimě se do jara zkrátí jen na nějaké tři dny.“

Semínka před výsevem namáčet, nenamáčet?

Namočením semínek před výsevem urychlíte klíčení. Jak tvrdí Přemysl Písař, smysl to má hlavně v případě, že jste na výsev zapomněli nebo neměli čas: „Když nestíhám a vím, že jsem měl vysévat před čtrnácti dny, ale nějak mi to uteklo, namočením semínek tomu trochu pomůžu. Jinak v tom užitek nevidím. Zase beru v úvahu, kolik práce mi to celé dá, včetně následného přepichování a pikýrování. Jestli není lepší vzít si buď obalovanou sadbu, nebo každé semínko dát přímo do lisovaného rašelinového květináče, kde už s tím pak nic nedělám. Je to daleko efektivnější nejen časově, ale i ty rostliny se potom dobře ujímají.“

Obdobné to je s výsevním substrátem. S koupeným vám ubudou starosti a práce. Jiné je to, jestliže je pro vás příprava vlastního substrátu spojena s uspokojením a radostí. „Nejdůležitější je půdu dobře dezinfikovat, aby v ní nebyli škůdci a zejména plísně a houby. Někdo ji dává do trouby a krátce peče, jiný propařuje párou, další používá slabou zálivku hypermanganem. Dále je třeba si uvědomit, že výsevní substrát by měl být lehký, s příměsí perlitu nebo křemičitého písku. Pouhou černozemí prosetou přes síto semínka nepotěšíte,“ připomíná zahradník.

Světlo je nezbytné, jakmile semínka vyklíčí, a nejen ono

V první fázi klíčení není nutné dbát na dostatek světla, ale jakmile se objeví děložní lístky, začne ho rostlinka potřebovat. Zabývat se musíte i cirkulací vzduchu a udržováním vlhkosti. „Od okamžiku, kdy rostlinky lidově řečeno lezou ven ze země, je nezbytné se o ně starat,“ zdůrazňuje Přemysl Písař, „aby byly zalité, abychom správně větrali… Záleží také na tom, v čem je pěstujeme, pokud přikryté, musíme hlídat, aby se při slunečném dni nepřehřály a nezapařily.“

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio