S podnikáním mohou pomoci inovační vouchery. Zájem o ně stoupá

Firma Made in Space vyvíjí 3D tiskárnu pro beztížný stav
Firma Made in Space vyvíjí 3D tiskárnu pro beztížný stav

Karlovarský kraj stejně jako vloni podpoří regionální firmy, které spolupracují s výzkumnými organizacemi. O takzvané inovační vouchery zažádalo 24 firem. Celková hodnota podaných projektů dosahuje téměř 4 milionů korun.

Dotační titul využívají firmy na financování inovačních projektů, které jim pomáhají zlepšit konkurenceschopnost a případně i vytvořit nová pracovní místa. Jen v letošním roce si mezi sebou rozdělí téměř dva miliony korun.

„Trvalý zájem o inovační vouchery ukazuje, že v regionu je řada malých a středních firem, které se inovacím věnují a snaží se růst a zlepšovat svoji pozici na tuzemských i zahraničních trzích. Podpora spolupráce podniků s vysokými školami a výzkumníky tak přispívá ke zlepšení ekonomiky kraje,“ uvedl hejtman Martin Havel.

Čtěte také

O inovační vouchery projevily zájem firmy z různých oborů, jako je cestovní ruch, služby a elektrotechnika, ale nově také potravinářství a textilní průmysl. Opakovaně žádají firmy z oboru využití druhotných surovin, elektrotechniky a strojírenství. Každý žadatel může získat příspěvek až ve výši 170 tisíc korun.

Hodnocení projektů bude ukončeno v březnu. Krajské zastupitelstvo pak na svém dubnovém zasedání schválí výsledný seznam podpořených firem. Úspěšní žadatelé projekty realizují vždy od května do října, v listopadu pak probíhá vyúčtování poskytnutých finančních prostředků.

„Zástupci podnikatelů si chválí poměrně jednoduché podání žádosti a malou administrativní zátěž při dokončování projektů,“ doplnil Vlastimil Veselý, ředitel Karlovarské agentury rozvoje podnikání, která zajišťuje rozdělování inovačních voucherů.