Ručně psaný a malovaný unikát. To je rodinná kronika Jindřicha Josefa Turka

22. leden 2019 11:30

Unikátní rodinnou kroniku chebského Jindřicha Josefa Turka vystavilo chebské Retromuseum. První zpráva je o svatbě jeho sestry z 13. listopadu 1965.

V roce 1993 se Jindřich Josef Turek stal chebským kronikářem. Od té doby ji vede svým charakteristickým archaickým způsobem. Píše ji kaligrafickým písmem, zdobí iniciálami a bordurami a ilustruje propracovanými akvarelovými obrázky. „K této práci se dostal díky práci na rodinné kronice, která je neméně pozoruhodná,“ připomíná kurátor výstavy Marcel Fišer.

3. strana rodinné kroniky

Každá strana má ručně malovaný rámeček, nový rok vždy začíná malovanou celostranou. Rok 1974 charakterizuje elektrická drážní mašina před chebským nádražím. „V tom roce jsem přešel k tehdy Československým státním dráhám, kde jsem jako řidič vydržel 22 let,“ řekl Turek. 

Co bylo základním impulsem, který ho přivedl k psaní jedinečného dokumentu?

„Jako žák základní školy jsem viděl nádhernou kroniku, vázanou v kůži, kterou psal pan Lorenc, bývalý zámecký zahradník ve Valči,“ vzpomíná kronikář. Jeho rodinná kronika má dva díly. Píše ji ozdobným gotickým písmem s ozdobami v podobě rostlinných motivů.

Fotografií je v dokumentu jen několik, události a příbuzní jsou ztvárněni na kresbách a akvarelech. Sám má tři děti, řadu vnoučat, v kronice se tak vyskytuje už několik desítek jmen.

Zdobná rodinná kronika Jindřicha Josefa Turka bude v chebském Retromuseu k vidění do 21. dubna. Dvacátého února a šestého března v 17:00 se uskuteční autorovy přednášky, v nichž svou práci představí. 

autoři: Josef Šorfa , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio