Rozhledna Krudum se na zimu uzavírá. Znovu se otevře až 1. dubna
Od listopadu se pro veřejnost uzavře rozhledna Krudum u Lokte. Důvodem jsou nepříznivé povětrnostní podmínky, které na 838 metrů vysokém vrcholu ve Slavkovském lese v zimě panují, a zajištění bezpečnosti návštěvníků. Rozhledna se znovu otevře 1. dubna 2026.
„Omezení vstupu pro návštěvníky plyne z návštěvnického řádu. Od listopadu do konce března zůstanou zamčené dveře na schodiště," uvedl místostarosta Lokte Petr Zahradníček (TOP 09). Rozhledna patří Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ), který si od města pronajímá pozemek. Schodiště si ale od ČTÚ pronajímá městská společnost Loketské městské lesy, která je má rovněž ve správě.
„Sice máme platnou revizi, ale v zimě kovová konstrukce namrzá, fouká tam silný vítr a výstup na rozhlednu může být nebezpečný. Proto jsme se rozhodli rozhlednu uzavřít," řekl jednatel městských lesů František Kolář. Poprvé byla rozhledna v zimním období podle něj uzavřena loni.
Rozhledna byla otevřena v roce 2008
Iniciátorem jejího vzniku byla obecně prospěšná společnost Krudum. Dohodla se tehdy s ČTÚ, který v okolí hledal vhodný vrch na umístění vysílače. ČTÚ postavil vysílač a dovedl k němu inženýrské sítě. Náklady na vybudování vyhlídkové plošiny byly asi 4,5 milionu korun.
Peníze se podařilo získat od sponzorů a díky spolupráci s městem Loket a Loketskými městskými lesy. Z rozhledny je možné zhlédnout velkou část Slavkovského lesa, v dálce jsou z vyhlídkového ochozu umístěného 30 metrů nad zemí dobře vidět Krušné hory.
Původně stála na jednom ze dvou vrcholů hory Krudum nižší kamenná rozhledna, která se otevřela 11. září 1932. Vrch je opředen mnoha mýty a pověstmi. Hovořily například o tom, že na úpatí stával kostel. Až detailní archeologický průzkum v 90. letech tuto legendu potvrdil a díky práci dobrovolníků a archeologů z karlovarského muzea se podařilo kostel sv. Mikuláše vykopat a částečně jeho zdi obnovit.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Udělám maximum, aby Česko bylo pro život to nejlepší místo na planetě.‘ Babiš je potřetí premiérem
-
Garanční fond začne nově hlídat střet zájmů. Od úterý Agrofertu nebude zpracovávat žádosti o podporu
-
Nastává další mocenská změna. Babiš byl doteď ve vztahu s Pavlem v defenzivě, teď už ale nemusí
-
Provozovatel webu Sex.cz Anastasov zůstává ve vazbě. Mohl by ovlivňovat svědky