Rok po volbách: Co okresní města v kraji uskutečnila ze svých plánů?

25. září 2023 13:30

Před rokem lidé v Česku volili nové vedení obcí. Podařilo se po roce zastupitelům a radním ve velkých městech v Karlovarském kraji uskutečnit některé ze svých slibů?

Uplynul rok od komunálních voleb, a tak jsme zjišťovali, jak nové vedení radnic okresních měst v Karlovarském kraji po roce pokročilo v plnění svých volebních slibů. V Karlových Varech se po volbách koalice v čele města proti předchozím rokům téměř nezměnila, znovu ji vytvořily stejné strany a hnutí: ANO, Karlovaráci a Spolu.

Hlavními předvolebními tématy v krajském městě byl například nedostatek dostupného bydlení a výstavba parkovacích míst. Co se týká bydlení, magistrát připravuje výstavbu bytů v Krokově ulici.

Čtěte také

Do konce roku chce mít vedení radnice studii zástavby a v následujících letech tam plánuje vybudovat až 400 bytů, zřejmě formou družstevního bydlení. Jde tak o první větší projekt, který by mohl chybějící byty v lázeňském městě alespoň částečně řešit.

Do konce roku má být hotová také architektonická studie na stavbu tří parkovacích domů - u Galerie umění, v Polské ulici a v areálu bývalých technických služeb v Tuhnicích. Zatím ale není jasné, jak by se výstavba financovala.

Město chce proto oslovit soukromé investory, kteří by se mohli podílet na stavbě nebo i na budoucím provozu. Do konce roku vznikne ještě 40 nových parkovacích míst v karlovarské části Bohatice.

Město Cheb po loňských komunálních volbách vede nová koalice

V Chebu na radnici usedla koalice složená z politiků hnutí ANO, ODS a Volba pro kraj. Město slibovalo, že se bude zabývat úsporou energií, řešením parkování nebo i chybějících lékařů.

Za rok toho nové vedení města moc stihnout nemohlo, protože v podstatě dokončovalo a řešilo věci předešlého vedení.

Čtěte také

Nicméně v Chebu plánují například vznik městské energetické koncepce, která by se zabývala úsporou peněz, a to jak při spotřebe elektřiny, například instalací solárních panelů na objektech, tak i změnou vytápění. Politici chtějí řešit i možný vznik spalovny.

S parkováním je to v tomto přihraničním městě složitější, protože se jedná o projekty,  které budou trvat delší dobu. Přesto se radnici povedlo navýšit počet státní a v přípravě je i stavba parkovacího domu.

Podporu lékařů zavedlo už minulé vedení radnice a to současné v tom pokračuje. Navíc nová koalice začala s podporou stávajících poliklinik. Dostat můžou peníze například na opravy zařízení. Co se radnici daří, je příprava dalších projektů pro další dotační období.

Sokolovská radnice zůstala téměř ve stejném složení, změnil se jen starosta

V Sokolově se řešilo a stále řeší téma vysoké nezaměstnanosti. Aktuální starosta Petr Kubis (ANO) říkal, že i město by se mělo do problematiky angažovat a musí s tím něco dělat.

Čtěte také

Zmiňoval třeba to, že děti odchází za studiem do okolních měst a už se nevrací. Chtěl se proto zaměřit na vznik zajímavých studijních oborů přímo v Sokolově a taky na spolupráci s podnikateli.

Město proto intenzivně jedná se Sokolovskou uhelnou a s Krajskou hospodářskou komorou. Společně řeší, jak studentům nabídnout pracovní uplatnění, konkrétnější kroky ale zatím nemají.

Kromě toho hnutí ANO před volbami slibovalo, že bude řešit vyloučené lokality a obchodníky s chudobou. Tam se dá říct, že plány plní a odkupuje některé vybydlené domy.

Spustit audio

Související