Řezník jako ohrožený druh: O řemeslo není mezi mladými zájem, poptávka je přitom obrovská

6. červen 2024 10:35

Na Integrované střední škole v Chebu právě probíhají praktické zkoušky. Zatímco obory jako cukrář a prodavač přitahují mnoho žáků, obor řezník se potýká s nezájmem. Letos dokončil třetí ročník tohoto oboru pouze jediný student.

V Karlovarském kraji obor řezník nabízí pouze Integrovaná střední škola v Chebu. Navzdory jasné poptávce po těchto odbornících se škola potýká s minimálním zájmem o tento obor. Praktické zkoušky, které by měly být vrcholem studijního úsilí, tak skládá jediný student.

„Zájem velký není. Myslím si, že děti z toho mají strach, že je to těžký. Když se to člověk ale naučí, je to příjemná a jednoduchá práce,“ řekl Petr Utíkal, učitel odborného výcviku na škole v Chebu.

Na pracovním trhu chybí tisíce řezníků

Podle dat Úřadu práce České republiky chybí na trhu tisíce řezníků. „O řezníky a obdobné pozice na trhu práce zájem je. Evidujeme výrazný převis poptávky nad nabídkou. Aktuálně Úřad práce registruje více než 2 tisíce volných pracovních míst pro řezníky, uzenáře, bourače a další profese v oblasti zpracování masa. Naopak uchazečů o zaměstnání s těmito kvalifikacemi jsme evidovali jen zhruba kolem 200,“ potvrdil mluvčí Úřadu práce Martin Bušo.

Ke studiu oboru Řezník se na Integrovanou střední školu v Chebu zatím přihlásilo jen šest žáků, školu ale čeká ještě druhé kolo přijímacího řízení.

Spustit audio