Revoluci v osvětlení znamenalo objevení svítiplynu. Jeho měkké světlo si dodnes můžete užít na Královské cestě
Po celá tisíciletí se lidská obydlí se západem slunce nořila do tmy. Jediným zdrojem světla byly ohňové louče a pochodně. Následovaly olejové lampy využívané ve starověkém Římě. Číňané zase k osvětlení domů a ulic používali zemní plyn. Pravou revoluci však znamenalo objevení uměle vyráběného svítiplynu.
První plynové lampy se na našem území objevily v Praze 15. září roku 1847 v okolí Staroměstského náměstí. Spuštění provázel velký zájem veřejnosti. Časopis Květy o nasvícené části Koňského trhu napsal: „Obzvláště pěkný dojem budilo.“
Konstrukce jednotlivých lamp se často lišila a jejich design často vytvářeli přední architekti své doby. Lampy se zpočátku zažíhaly zapalovačem umístěným na tyči, později se stal součástí malý hořák, který byl stále v provozu a ostatní hořáky zapálil po otevření ventilu.
Počátkem 20. století začala plyn vytlačovat elektřina a roku 1985 provoz plynových lamp v Praze skončil. Ovšem ne navždy. Od roku 2002 začaly opět fungovat v historickém jádru města a dnes jejich měkké světlo ozařuje například celou Královskou cestu od Prašné brány až na Hradčanské náměstí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.