Retromuseum v Nejdku nabízí technický unikát, který v západních Čechách nikde jinde neuvidíte

2. květen 2019 12:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stáčení minerálních vod

Po zimní přestávce se v květnu opět otevírá veřejnosti Retromuseum v Nejdku u Karlových Varů. Jeho expozice představuje historii stáčení minerálních vod v nedalekých obcích Kyselka a Korunní.

Pro zájemce nabízí dobově zařízenou vzácnou kubistickou vilu. Její přízemí připomíná pracovnu podnikatele Heinricha Mattoniho. Najdete v ní dobový pracovní stůl, sekretáře plné starých lahví, obrazy, fotografie a reklamní předměty. Podobně to pravděpodobně vypadalo v Kyselce u Karlových Varů, ve které měl kdysi Mattoni své hlavní sídlo.

„Prakticky všechno, co vystavujeme, jsou originály. Výjimku tvoří pouze předměty, kterým škodí dlouhodobé světlo. Například originály původních fotografií, anebo lázeňských listů. Na požádání je ale zájemcům samozřejmě ukážeme,“ uvedl spolumajitel muzea Ladislav Sýkora.

Další část expozice představuje místnosti, ve kterých se na přelomu 19. a 20. století stáčela do lahví minerální voda

Novinkou kolekce vystavených předmětů je zejména replika zařízení na stáčení minerální vody, která vznikla podle původních výkresů. Spolumajitel muzea Ladislav Sýkora nechal aparát vyrobit, protože v původním stavu se zařízení nikde nedochovalo. Znalci a pamětníci ho znají pouze z dobových fotografií. „Podle snímků bychom zařízení vyráběli velmi těžko. Chyběly by nám přesné rozměry a detaily. Naštěstí máme potřebnou dokumentaci v našem archivu. Aparát je proto od původních přístrojů k nerozeznání,“ uvedl Sýkora.

Koše na přenášení lahví, původní zátkovač, dřevěné přepravky, ukázky původních vinět a původní keramické nádoby na minerálky. To jsou další ceněné předměty v nové části expozice, která připomíná výrobní část někdejších regionálních stáčíren.

Unikátní sbírka předmětů bude k dispozici především ve svátečních dnech a o víkendech. Návštěvníci by prý ale měli předem zavolat, nebo se s majiteli spojit pomocí sociálních sítí.  

V regionu v současné době upozorňují na podnikatele Mattoniho dvě muzea. Kromě Retromusea v Nejdku i expozice v obnoveném Löschnerově pavilonu v Kyselce u Karlových Varů.

autoři: Zdeněk Trnka , Naďa Krásná | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio