Restaurace Stahlnhof v Tašovicích byla častým cílem turistů. Dnes ji připomíná jen informační tabule

21. březen 2023

Další díl seriálu o Zapomenutých domech nás zavedl do karlovarské městské čtvrti Tašovice. Hned vedle výrazného skalního masivu, v blízkosti původní vozové cesty na Loket, stávala oblíbená výletní restaurace s názvem Stahlnhof.

Až do konce druhé světové války bývala častým cílem turistů a hostů celého karlovarského regionu. Oblíbená vyhlídková restaurace stávala v dnešní chatové oblasti v karlovarské městské čtvrti Tašovice, vysoko nad řekou Ohří.

Vedla sem pěší cesta okolo řeky. Na terase restaurace v neděli v letních měsících hrávala hudba, nad restaurací na náhorní plošině býval tenisový kurt. Pod restaurací na řece pluli loďky. V zimních měsících to zase byla častá zastávka lyžařů.

Úpatí skalního masivu s dosud neznámou historickou minulostí bylo doposud téměř opomíjeno. Od roku 2017 sem proto byla Lázeňskými lesy umístěna informační tabule, která připomíná neznámou historii okolí. Na skále vedle panelu si můžeme všimnout starého německého nápisu, který na skálu napsali původní němečtí obyvatelé před více jak 100 lety. Nápis sloužil jako reklama na restauraci.

O několik metrů dál najdeme jedno z nejstarších hradišť Karlovarského kraje - Starý Loket. Před více jak stotisící lety zde sídlili neandrtálci. O tisíce let později se zde usadili také Slované. Kousek od hradiště se dnes nachází pěkná vyhlídka do údolí Ohře. Místo je přístupné z více míst, všechny cesty jsou ale do velkého stoupání.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio