Radim Rulík o cestě za zlatem: Hráčům jsem zakázal internet, nechtěl jsem se zaobírat kritikou

6. červen 2024

Jeho jméno teď skloňuje celé hokejové Česko. Když ale představil seznam hráčů pro světový šampionát, schytal vlnu kritiky. Za svým výběrem si stál a jeho tým vybojoval zlaté medaile. Trenér Radim Rulík byl exkluzivním hostem Českého rozhlasu Karlovy Vary. 

Spolu se svými svěřenci dokázal Radim Rulík na domácím hokejovém mistrovství světa dokráčet až do finále a získat zlatou medaili. Od konce si ještě pořádně ale neoddychl, po obrovské euforii přišly na řadu povinnosti. „O víkendu jsem jeden den měl volný. Slavili jsme jenom dva dny, dá se říct. Potom už jsme to nechali jenom na klukách, na hráčích. Každý den mám něco, ale dá se to zvládnout.“

Do Českého rozhlasu Karlovy Vary dovezl zlatou medaili

Pokračují ještě někteří hráči v oslavách? „Já si myslím, že už ne, že možná jen někdo. Mně třeba připravili takový přivítání v pátek v obci v Jenišově, což bylo velice milé a hezky zorganizované, tak to jsem to trošku oslavil takzvaně mezi svými. Myslím si, že tak to podle mě můžu mít i kluci třeba nastavený. Ale myslím si, že takový ty společný oslavy už utichly.“

Radim Rulík přiznal, že není úplně slavící typ, což už několikrát v minulosti potvrdil. „My jsme si to oslavili hned po finále. Byla to taková spontánní oslava s hráči, což jsem byl mile překvapen, že se to nerozuteklo a že jsme všichni zůstali na hotelu. Do osmi do rána jsme si to prostě oslavili. A bylo to moc příjemný stejně, jak to bylo na tom ledě. Bylo to parádní. Druhý den byl ten Staromák, takže vlastně tam se to ještě navázalo na to,“ prozradil Rulík.

Hráčům zakázal internet

V rozhovoru s Radimem Jehlíkem se mistr světa svěřil, že tým pro letošní mistrovství byl první za jeho dlouholetou kariéru, který sestavil podle svých představ. Před šampionátem přitom Česku řada lidí nevěřila a jeho výběr schytával kritiku. I proto trenér hráčům zakázal internet a sportovní zpravodajství před mistrovstvím i během něj.

„Fanoušci na ty na to mají právo, od toho jsou fanoušci. Já jsem si ty diskuze ani nečetl. Ale tady šlo o novináře, o experty a o lidi, kteří by to měli chápat. Z nějakého důvodu se ale k tomu od začátku stavěli negativně. Proto jsem se nechtěl tou kritikou zaobírat a chtěl jsem se soustředit jen na vlastní práci,“ prozradil Rulík.

Jistota přišla až v 60. minutě

Za zlatou medailí podle něj stojí kompaktnost, síla týmu a hlavně kvalitní realizační tým. „Myslím si, že realizační tým je úplný základ. Jak se říká: ,ryba smrdí od hlavy‘. Vždycky to jde od toho vedení směrem do šatny. Potom si myslím, že jsme se trefili do těch typů hráčů. Najednou se začal tvořit soudržný celek a nechali tam srdce. Zápas od zápasu se zlepšovali. Prostě ten tým přesně působil v tom turnaji tak, jak by to mělo vypadat.“

Trenér Radim Rulík s moderátorem a vedoucím Českého rozhlasu Karlovy Vary Radimem Jehlíkem

Kdy začal věřit, že to dopadne? „No, protože jsem zažil v hokeji hodně. Zažil jsem to, že jsme ztratili v Plzni sérii se Spartou, kdy jsme dostali gól sedm vteřin před koncem, a celá série se otočila. Takže toto, když člověk jako vnímá a něco zažil, tak v tu chvíli opravdu, dokud nepadne ta 60 vteřina, tak vlastně ten trenér nemůže prostě vypustit,“ prozradil Rulík.

Jaké byly první emoce po konci zápasu? Měl český tým nějaké slabiny? A jaký je vlastně Radim Rulík trenér? I to uslyšíte v rozhovoru!

autoři: Radim Jehlík , nkr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.