První zmínky o prameni Labe pocházejí z 16. století. Místo je každoročně cílem tisíců pěších výletníků
Místo, kde pramení řeka Labe, najdete v nadmořské výšce 1387 metrů na Labské louce v Krkonoších. Pramen Labe je navštěvován již od pradávna.
První zmínky o něm pocházejí z 16. století. V roce 1684 navštívil pramen Labe královéhradecký biskup Jan František Kryštof z Talmberka a požehnal mu. V 19. století se pramen Labe stal oblíbeným turistickým cílem. V roce 1855 byl u pramene postaven dřevěný pomník, který roku 1900 nahradil pomník kamenný.
Když dnes turisté dojdou k prameni Labe, uvidí jeho podobu z roku 1968. Jezírko lemované kamenným obložením doplňuje kovová deska s původně 24 znaky významných měst, jimiž Labe protéká na své cestě k moři.
Postupem let znaků přibylo a dnes jich je 28. Skutečné prameniště je sice o zhruba 300 metrů dál, ale z důvodu ochrany přírody není přístupné. Místo, které je každoročně cílem tisíců pěších výletníků, je tak spíš památníkem řeky, která se z malého krkonošského pramínku na trase dlouhé skoro 1 100 kilometrů mění v jednu z největších evropských řek a vodních cest.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka