První karlovarský Poesiomat zpívá i mluví o historii města a jeho osobnostech

První Poesiomat v Karlových Varech stojí ve Smetanových sadech u Alžbětiných Lázní. Zařízení čte básně, přehrává hudbu i hlasy slavných osobností a oživuje městský prostor. Poesiomaty oživují veřejná prostranství a přiblížují také místa, na kterých stojí. 

V Karlových Varech proto z trubky připomínající periskop zní například vyprávění o Davidu Becherovi, dopisy Johanna Wolfganga Goetha, ale také třeba známé hlasy Marka Ebena a Jiřího Bartošky.

Poesiomat vznikl jako nápad v roce 2013 a o dva roky později byl poprvé instalován do ulic. Od té doby se vyvíjí. Přibyla klika pro dobíjení zařízení a změnila se dramaturgie úryvků, které z něj zaznívají. Podrobnosti sdělil autor projektu Ondřej Kobza.

Poesiomat ve Smetanových sadech, detail

„V Karlových Varech jsme poprvé využili například ankety lidí na téma Hotel Thermal,“ informoval Kobza. Z hudební části Poesimat nabízí třeba Ódu na Vřídlo v překladu Jaroslava Vrchlického nebo Novosvětskou Antonína Dvořáka v podání Karlovarského symfonického orchestru.

Vzpomínka na Jiřího Bartošku

Autoři Poesiomatu také doplnili sbírku 20 zvukových nahrávek Jiřího Bartošky, který na záznamu zahajuje Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Kousek od zařízení se nachází dočasné pietní místo, které je zesnulému prezidentovi festivalu věnované.

Mluvících soch, které přibližují identitu a posilují genius loci vybraných lokalit, je stále víc. Podle Kobzy se jejich počet blíží stovce. Pomocí úryvků z románů a povídek, reportáží, zvuků, písní nebo básní oživují často zapomenutou historii konkrétních míst. V Karlovarském kraji je Poesiomat také v Mariánských Lázních nebo na poutním místě Skoky.

Karlovarský Poesiomat oživuje důležité Smetanovy sady, kde se setkávají místní obyvatelé, ale i návštěvníci města. Instalaci Poesiomatu umožnila spolupráce města s firmou Philip Morris ČR, která se podílí na projektu Město bez kouře. Projekt zahrnuje různé doplňky v intravilánu Karlových Varů.

Spustit audio