Průzkum vyhaslé sopky Komorní Hůrka dal Goethovi za pravdu
Přestože spisovatel Johann Wolfgang von Goethe nikdy nekutal, nese podzemní chodba v Komorní Hůrce u Františkových Lázní jeho jméno. V některých průvodcích ji dokonce najdete pod názvem Goethova šachta. Ať už tomu říkáme jakkoli, podzemní chodba rozhodně stojí za návštěvu.
„Básník Goethe byl nejen známým literátem, ale také zapáleným přírodovědcem. Zasloužil se o to, že v 19. století probíhaly na Komorní Hůrce průzkumné práce," připomněl průvodce a kastelán hradu Seeberg, Jan Buriánek. Goethe se tehdy zapojil do velkého sporu Plutonistů a Neptunistů o původu sopky v Komorní Hůrce, kdy jedni tvrdili, že vznikla usazováním ve vodě, a druzí, že je sopečného původu. Kníže básníků by měl jistě radost, kdyby se mu dostalo jasného důkazu, že měl jako zastánce neptunismu pravdu.
„Práce trvaly od roku 1834 až do roku 1837 a vzniklo tady celkem až 300 metrů chodeb. Potvrdily, že se jedná opravdu o sopku. Sám Goethe už u nich nebyl, zemřel dva roky předtím, než začaly. Ale Kašpar Šternberg, který byl i zakladatelem Národního muzea v Praze a Goethovým blízkým přítelem, mu slíbil, že průzkum zajistí,“ připomněl Buriánek.
Většina chodeb je dnes zatopená. Zpřístupněná část měří přibližně 30 metrů a sahá do hloubky 10 metrů pod zemí. Návštěvníci zde mohou vidět videoprojekci, která přibližuje vznik nejmladší české sopky a ukazuje provedené průzkumné práce. Prohlídku je nutné předem rezervovat v jednom z vypsaných termínů.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.