Průvodce Společně po svých podporuje přípravu mladých lidí z ústavních zařízení na samostatný život

20. červen 2022

V ČR vyrůstá v ústavní výchově přes 8 tisíc dětí. Do dospělého života ročně odchází 300 z nich. A 60% si nedokáže s vlastním životem a se začleněním do společnosti poradit. Pomoci by jim mohl knižní průvodce Společně po svých, který letos vydal nadační fond Krok domů. Více jeho ředitelka Klára Chábová.

„Průvodce Společně po svých může být vnímaný i jako nástroj a pomůcka pro ty, kteří pracují s dospívajícími a mladými dospělými. V průvodci jsme se snažili popsat pět základních klíčových témat, kterým je potřeba se věnovat - sebehodnocení, identita, vztahy a terapie, práce a bydlení. My je představujeme odbornou formou, ale tak, aby se to dobře četlo. Proto jde hlavně o tipy pro praxi, rozhovory, apod.“

„Průvodce by měli používat všichni, kterým je užitečný. Pokud si jej přečtete, pochopíte, čím dítě prochází, co má za sebou, co ho může trápit. A když se vám to podaří rozklíčovat, začne vás dítě nebo mladý dospělý vnímat jako partnera, se kterým může řešit další, citlivější věci.“

Průvodce je volně ke stažení na stránkách fondu.

„Na stránkách www.krokdomu.cz je k dispozici v barevné i černobílé variantě. Průvodce jsme distribuovali na kraje, na některá ORP, do neziskových organizací, atd. Kdo nám o něj teď napíše, tomu ho pošleme.“

Publikace Společně po svých se bezprostředně po svém vydání setkala s pozitivním ohlasem.

„Momentálně organizujeme workshopy po krajích. Snažíme se o průvodci mluvit, mluvit o potřebách dospívajících a mladých dospělých, představujeme jednotlivá témata či typy pro praxi. Ukazujeme průvodce sociálním pracovníkům a kurátorům pro dospělé, aby si o ní udělali představu.“

„Dosud za sebou máme sedm workshopů na sedmi krajích, čeká nás ještě jeden v Jihočeském kraji. Zbývající kraje bychom navštívili během podzimu.“

Průvodce se věnuje mladým dospělým a představuje témata a přístupy, které jim mohou napomoci k účinné přípravě na samostatný život.

„Důležité je dávat mladým dospělým prostor. Dám jim šanci mluvit o tom, čím prošli, co prožili. Projekty, které jsou pro ně dělané, je důležité dělat s nimi. Oni jsou ti, co mají zkušenost. Prošli si pobytovým zařízením, mají za sebou traumatické okamžiky. Když nám říkají, co jim chybělo nebo co by potřebovali, jde o nejdůvěryhodnější vzor. Já jsem jim vděčná, že jdou s kůží na trh a že jsou ochotni svoje zkušenosti sdílet.“

Vedle celé řady odborníků a zástupců neziskových organizací se do vzniku průvodce zapojili i mladí lidé, kteří si prošli institucionální výchovou. Jedním z nich je i 24letý František Čihounek:

„Jsem jedním z pěti, kteří se podíleli na průvodci. Během online setkání jsme sdíleli svoje životní příběhy a z nich vytáhli ta nejdůležitější témata, která jsme zapsali do průvodce.“

František se věnoval tématům bydlení a práce.

„Už v dětském domově jsem chodil na brigádu a od 15 let jsem pracoval.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.