Prácheňsko jako na dlani budete mít na chanovické rozhledně Chlum
Po zdolání 136 schodů se vám z rozhledny Chlum na stejnojmenném vrchu nad Chanovicemi v okrese Klatovy naskytne krásný pohled. Dominantní část výhledu tvoří Šumava, ale nebudete tady ochuzeni ani o výhled na Brdy z druhé strany.
Chanovická rozhledna byla podle slov starosty obce Petra Kláska postavena s mottem „Prácheňsko jako na dlani“: „Historický prácheňský kraj zasahoval až k Sušici, Nepomuku, ale i na Blatensko, Březnicko, Písecko a samozřejmě sem patřila celá Šumava s hranicí bavorsko-rakouskou.“
S nápadem vystavět na tomto místě rozhlednu přišli na konci 90. let členové spolku Panoráma. Postupem času však z důvodu náročnosti celého projektu převzala iniciativu ve spolupráci se spolkem obec Chanovice. Samotná výstavba rozhledny začala v roce 2008 a na počátku roku 2010 byla rozhledna na světě. „V létě 2010 proběhlo slavnostní otevření, na které rád vzpomínám, protože to pro mě bylo milé setkání s lidmi, kteří se na tom podíleli. Já vždycky tu naši rozhlednu ukazuji jako takový příklad toho, co šikovných lidí žije tady v našem regionu,“ dodal starosta obce.
Rozhledna Chlum je součástí cca 2,5 km dlouhé naučné stezky Příroda a lesy Pošumaví, na které najdete celkem 9 zastavení. „Začíná u chanovického kostela a jelikož je okružní, tak tam i končí. Návštěvník projde zámeckým areálem kolem skanzenu a zavítá i na rozhlednu. Ale jde příjemným prostředím a pozná pěstební a výchovnou činnost v našich lesích,“ popsal Petr Klásek, který vzápětí vyzdvihl pravděpodobně největší kuriozitu této naučné stezky: „Její zajímavostí je i takzvaný Žižkův kámen, na kterém Jan Žižka prokazatelně vyseděl důlek, když jeho vojsko hledalo chanovickou tvrz, kterou přes údolí Otavy zahlédli poté, co dobyli hrad Rabí. A jelikož zde byly tak husté lesy, tak tam ten Jan musel sedět velice dlouho. Takže kdo by chtěl vidět otisk zadní části Jana Žižky, ať se proběhne po chanovické stezce.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.