Pozor, některé stromy nemůžete pokácet bez oznámení

12. listopad 2022

Víte jaké stromy můžete porazit bez povolení a kdy k tomu musíte mít vydaný souhlas? Vysvětluje Jiří Vlček z odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Pokud má strom, který chcete porazit ve výšce 1,30 m víc jak 80 cm, musíte zažádat o povolení k pokácení. Stejně tak křoviny, které rostou na více jak 40 metrech čtverečních, nemůžete zlikvidovat bez povolení.

"Shrabané listí můžete zapálit, ale pouze suché a ze zákona nesmíte ohrozit bezpečnost svojí, bezpečnost sousedů a živočichů, kteří na zahradě žijí," potrvzuje Jiří Vlček.

Od plzeňského zahradníka Přemysla Písaře se dozvíte, jak připravit zahrady k zimnímu spánku, jak se postarat o trávník, pařníky, skleníky, živé ploty, automatickou závlahu a zahradní jezírka.

Pokud se chystáte zazimovat zahradní pomocníky - sekačky, křovinořezy, vyžínače, motorové pily se spalovacími motory nebo na akumulátory, poslechněte si rady od Michala Zbráše, servisního technika a prodejce zahradní techniky v Plzni na Roudné.

Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení vysvětlí, jak zazimovat chaty a chalupy, které v zimě nenavštěvujeme. Co z nich odvézt? Co odpojit? Co vyčistit? A přidává i pár rad, jak odradit zloděje.

autor: Jiří Šobr | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?