Požár u Tisové patřil v kraji k největším, hasiči spotřebovali vody jako za celý rok

31. srpen 2023 08:15

Zásah hasičů u požáru skládky pražců poblíž hnědouhelné elektrárny Tisová na Sokolovsku byl počtem nasazených jednotek i techniky jedním z největších v Karlovarském kraji za posledních 30 let.

Na místě zasahovalo od pátku přes 400 hasičů ze sedmi desítek jednotek téměř z celé České republiky. Při zásahu spotřebovali 44 milionů litrů vody, tedy množství, které běžně spotřebují krajští hasiči při požárech za celý rok.

Hořet začalo v areálu bývalého dolu Silvestr - Přátelství v pátek večer. Zásah byl podle hasičů už od začátku extrémně náročný. Požár zasáhl plochu o velikosti 11.800 metrů čtverečních, plameny dosahovaly i několik desítek metrů a rychle se šířily. Oheň ohrožoval také přilehlou halu a les, které se nakonec podařilo uchránit.

Čtěte také

S hašením pomáhaly také dva vrtulníky či velkoobjemová čerpadla, která přečerpala přes 30 milionů litrů vody. Při zásahu se zranilo několik hasičů, jeden byl s lehkými popáleninami převezen do nemocnice, desítky z nich utrpěly termický šok, mnozí byli vyčerpaní.

Požár se po dvou dnech podařilo lokalizovat a hasiči jej doteď postupně likvidují. Poté hasiči místo opustí a převezme si jej provozovatel areálu, kterým je soukromá firma zaměřená na likvidaci odpadů.

Příčinu požáru vyšetřovatelé dál zjišťují

Pracují s verzí úmyslného založení, nedbalého jednání či technickou závadou na drtiči pražců. Žádnou z nich zatím nevyloučili. Vyšetřování by podle Volfa mohlo trvat ještě několik týdnů. Vyšetřovatelé budou také zjišťovat, jestli měl provozovatel areálu všechna potřebná povolení a dodržoval bezpečnostní předpisy.

Předběžnou škodu hasiči vyčíslili na 45 milionů korun. Oheň poškodil v areálu několik strojů. Při hašení spotřebovali hasiči velké množství vody. Veškerá voda ale odtekla do vedlejšího odkaliště po bývalé těžbě uhlí, tudíž nekontaminovala okolní prostředí.

Hasiči chtějí zmapovat všechny skládky s nebezpečným odpadem

Během požáru prováděla chemická laboratoř kontrolní měření zplodin hoření v ovzduší. Nenaměřila zvýšenou koncentraci. Hasiči se teď budou chtít zaměřit na místa, kde hrozí podobný požár.

„Provedeme analýzu všech brownfieldů, které máme na území Karlovarského kraje. Pointa je v tom, že ty brownfieldy jsou zastrčené a jsou tam firmy, které provádí činnost, o které se moc neví, takže tomu chceme jít naproti. Takže spolu s orgány životního prostředí uděláme koordinovanou kontrolu tak, aby do konce roku jsme měli kraj zmapovaný,“ řekl Volf.

autor: nkr | zdroj: ČTK/Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio