Pokojovka a léčivka zároveň. Nejspíš ani nevíte, kolik takových rostlin doma máte

Štěpánka Janoutová ze Sedlecka na Rokycansku zná desítky pokojových rostlin s léčivými účinky. Osmdesát z nich zahrnuje kniha Pokojovky pro zdraví a na talíři, kterou bylinkářka sepsala se svojí kamarádkou Jolanou Šopovovou.

„Zajímavá je třeba dužnatka agávová, echevérie. Listy používáme na popáleniny, štípance, ale i na bradavice nebo kuří oka. Máme vyzkoušeno, že echevérie a také aloe na tyhle problémy dobře fungují, stejně tak další známý sukulent kotyledon,“ říká Štěpánka Janoutová.

Spolu s Jolanou Šopovovou všech osm desítek v knize uvedených pokojových rostlin pěstovaly nebo pěstují. „Rozdělily jsme si je podle náročnosti na prostor, Jolana ho má méně, já mám vedle bytu ještě zimní zahradu,“ vypráví sedlecká bylinkářka, „zaměřily jsme se jak na pokojovky, tak na to, abychom se naučily pěstovat léčivé rostliny a koření doma.“

Naduť, neboli pokojový ženšen (Bryophyllum daigremontianum)

Překvapivé léčivé účinky některých pokojovek

Přestože se obě autorky léčivým rostlinám věnují dlouhodobě, účinky některých pokojovek je překvapily. „Například u africké kopřivy, kterou všichni notoricky známe. Nálev z listů pomáhá při únavě, vyčerpání a nespavosti, snižuje krevní tlak, upravuje hormonální nerovnováhu, zmírňuje alergie. Podle některých studií by rostlina měla příznivě ovlivňovat úbytek tuku v těle a tvorbu svalů. Výsledky dalších ukazují na snížení nitroočního tlaku u glaukomu,“ sděluje nové poznatky bylinkářka.

Mezi dalšími pokojovými rostlinami jmenuje ženšen pětilistý: „S pravým ženšenem nemá botanicky nic společného, ale obsahuje podobné látky a snáz se pěstuje. Je to rostlina příbuzná okurce. Ženšen pětilistý se nesmí brát s léky na ředění krve, protože trochu ředí krev. Je tedy i prevencí infarktu a mrtvice.“

Užívání léčivek Štěpánka Janoutová doporučuje konzultovat s ošetřujícím lékařem nebo s lékárníkem: „Neexperimentujte, vždy si zjistěte odborné informace.“

Spustit audio