Podcast, stream a další. Najdeme pro ně české ekvivalenty?

25. listopad 2020

Čeština je v posledních třiceti letech vystavena tvrdé zkoušce odolnosti. A rozhlas jako šiřitel osvěty nezůstává pozadu, píše v úvodu svého podnětu pro jazykové koutky náš posluchač. Odolnost češtiny podle něj zkoušejí zejména anglicismy používané i v rozhlase. Např. playlist, cookies či stream.

U tohoto okruhu přejatých slov pokaždé zvažujeme, jestli se ta skutečnost nedá vyjádřit nějak jinak a jestli je přejetí slova nutné. Například to, co se označuje slovem podcast, do češtiny převést můžeme, když o to budeme hodně usilovat. Dá se třeba vymyslet nějaké opisné pojmenování, dejme tomu pořad ke stažení. Kdybychom vyhlásili soutěž o vytvoření nějakého vhodného pojmenování, jistě by uživatelé češtiny přišli i s lepšími návrhy, určitě i humornými.

Podcast vznikl uměle složením ze známého typu elektronických zařízení - iPod – a části anglického slovesa vysílat, tedy broadcast. Takže čistě mechanicky bychom mohli v českém prostředí vzít tu část pod, protože ta se používá i v češtině, a k tomu přidat -sílat jako část slovesa vysílat. Vzniklo by podsílat, k tomu asi podsílač a podobně.

Když se rozhodujeme o tom, jestli přejaté slovo vhodné, nebo ne, je na jedné misce vah to, jestli se daná věc dá nějak rozumně označit česky, a na druhé to, jestli české označení má šanci všeobecně se rozšířit. Pokud tu šanci nemá, obvykle se i sebelepší český ekvivalent neujme. Právě v prostředí médií a internetu je pak tendence podobná slova spíše přejímat než tvořit česká.

autoři: Martin Prošek , Stanislav Jurík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...