Po roční pauze je tu znovu Chopinův festival

13. srpen 2021

Mezinárodní festival klasické hudby vznikl na počest Fryderyka Chopina, významného polského skladatele a klavíristy, který navštívil Mariánské Lázně v roce 1836 a velmi si je oblíbil. Cílem akce je nejen oslava klasické hudby a setkávání jejích příznivců z různých koutů světa, ale také zpestření společenského života v rámci doprovodných programů.

Festival každoročně pořádá Společnost Fryderyka Chopina, která byla založena roku 1959. Ve své historii se hudební přehlídka nekonala pouze dvakrát. V roce 1968 za to mohl vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Podruhé se festival neuskutečnil vloni kvůli pandemii koronaviru.

Chopinův festival je třetím nejstarším hudebním festivalem v České republice a pátým nejstarším v Evropě. Každý třetí týden v srpnu si můžete v Mariánských Lázních na vlastní uši vychutnat symfonické koncerty, klavírní recitály i sobotní a nedělní matiné, na kterých účinkují světově uznávaní umělci zvučných jmen.

Poslechněte si rozhovor!

autoři: Andrea Vajnar , Zlata Kinská , Radim Jehlík | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová