Plánovaný pochod Plzní vyvolává další protesty

16. leden 2008

Členové Konfederace politických vězňů protestují proti sobotnímu pochodu pravicových radikálů Plzní. Extremisté hodlají 19. ledna projít městem, ze kterého bylo v roce 1942 do Terezína transportováno přes dva a půl tisíce Židů.

Pobouřený je předseda Plzeňské pobočky Konfederace politických vězňů Josef Černohorský řekl Českému rozhlasu: " My političtí vězni, ostře protestujeme proti provokativnímu pochodu neonacistů dne 19. ledna v Plzni - právě ve výroční den deportace židovských spoluobčanů z našeho města v roce 1942."

Podle vedoucího odboru veřejných služeb Úřadu městského obvodu Plzeň 3 Radima Lisenka petice ani jiné protesty obyvatel nemohou vést ke zrušení akce, případně jejímu zákazu: "Účel toho pochodu je proti omezování svobody slova, tedy nic, co by bylo nezákonné. A my, jako úřad, jediné, co můžeme udělat, je, že to vezmeme na vědomí. U tohoto se nic nepovoluje, pouze se bere na vědomí. V případě, že by byl v oznámení účel nezákonný, tak potom to teprve můžeme zakázat. Pokud by na místě samozřejmě docházelo k porušování zákona, tak až na tom místě můžeme shromáždění rozpustit," zdůraznil v polovině prosince Lisenka.

Organizátoři demonstraci do Plzně údajně svolali jako reakci na listopadový zásah policie, která zabránila neonacistům v pochodu pražským Židovským Městem. Navíc vyzývá účastníky demonstrace, kteří vlastní zbrojní pas, aby si na úřadě vyřídili povolení mít u sebe zbraň. Prý se bojí, že by demonstranti mohli být napadeni.

Na začátku listopadu loňského roku se v Praze střetli neonacisté s levicovými radikály. Policie zatkla zhruba 250 až 300 osob. U některých z nich našla zbraně jako teleskopické obušky, podomácku vyrobenou pyrotechniku, sekyrky, tyče či plynovou pistoli. Při potyčkách se vzájemě zranili čtyři demonstranti, napadeni byli i dva přihlížející občané a tři své zraněné příslušníky měla i policie.

autoři: mkp , Jiří Blažek , čer
Spustit audio