Perseidy přinášejí fascinující podívanou, vidět budou do konce týdne
V noci z 12. na 13. srpna, kdy roj dosáhl svého maxima, bylo možné spatřit až přes 90 meteorů za hodinu, což překonalo původní očekávání. Na Hvězdárně Františka Krejčího v Karlových Varech se této nebeské show věnují i účastníci Letního astronomického praktika.
Perseidy patří k nejznámějším a nejspolehlivějším meteorickým rojům, které každoročně přitahují pozornost amatérských i profesionálních astronomů. Tento roj je výsledkem drobných kamínků a prachu, které za sebou zanechala kometa 109P Swift-Tuttle. Tato kometa byla objevena už v roce 1862 a Země se s jejím oblakem meziplanetární hmoty sráží pravidelně každé léto.
„Tělíska z tohoto roje vlétají do zemské atmosféry, kde se díky své vysoké rychlosti ve výšce kolem 100 km nad zemí rozžhaví a následně vypaří. Za sebou zanechávají krátce svítící stopu, kterou nazýváme meteor,“ vysvětlil Lukáš Pochylý z karlovarské hvězdárny.
Pokud jste letošní Perseidy ještě neviděli, máte stále šanci. Při jasné noční obloze budou dobře pozorovatelné až do konce tohoto týdne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.