Pediatr Josef Švejcar: Už ve 20. letech minulého století propagoval přítomnost otce u porodu
Významný český pediatr Josef Švejcar původně nechtěl být lékařem. Už jako gymnazista mluvil osmi jazyky a s jejich pomocí se původně chystal poznávat svět výtvarného umění, nakonec se však rozhodl pro medicínu.
Začínal ve 20. letech 20. století v Bratislavě, kde se zabýval nalezením nejvhodnější náhradní kojenecké výživy. Došel k závěru, že bílkovina sušeného kravského mléka je výrazně stravitelnější než u mléka čerstvého – tímto poznatkem zachránil tisíce dětských životů. Přesto byl velkým propagátorem kojení.
Později Josef Švejcar přesídlil do Prahy, kde se zasloužil o vznik fakulty dětského lékařství. Jeho příručka Péče o dítě se stala na dlouhá desetiletí biblí všech lékařů a sester v pediatrii.
Jeho názory byly vždy překvapivě moderní: mezi prvními u nás například propagoval porod v přítomnosti otce. Velmi si vážil role ženy a matky. „Postavení mnoha našich maminek je nelidské,“ zdůrazňoval. „Místo aby byly královnami, jsou z nich služky!“
Vitalitu lze nestorovi českých pediatrů jen závidět. Do penze odešel v devětasedmdesáti a pouhé čtyři měsíce mu chyběly k tomu, aby se dožil sta let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.