Pavla Horáková: Přála bych si narodit se znovu za dvě stě let…

7. březen 2020

Do Povídkového čtení na víkend jsme tentokrát vybrali povídku plzeňské rodačky Pavly Horákové. Má dlouhý název, jmenuje se „Přála bych si narodit se znovu za dvě stě let“. Autorkou tohoto přání je spisovatelka Božena Němcová, od jejíhož narození uplynulo letos rovných 200 let. A právě skutečný, nikoli čítankový, život slavné spisovatelky a originální ženy byl inspirací pro Pavlu Horákovou.

Letos si připomínáme 200 let od narození zřejmě nejznámější české spisovatelky Boženy Němcové. Její život a dílo inspirovaly řadu jejích následovníků – vzpomenout můžeme například básnickou sbírku Františka Halase s názvem Naše paní Božena Němcová nebo Seifertovu Píseň o Viktorce. A autorka Babičky inspiruje stále.

Povídku o jejím skutečném, nikoli čítankovém, životě napsala i současná spisovatelka Pavla Horáková. Dala jí název „Přála bych si narodit se znovu za dvě stě let“, což je věta, kterou kdysi do jednoho z dopisů napsala sama Božena Němcová.

Příběh o nelehkém údělu téhle svobodomyslné a emancipované ženy pro rozhlas načetla Zuzana Stivínová.

autor: Klára Vičíková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.